Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Inst tillämpad IT, avd för informatik

Del av Institutionen för tillämpad informationsteknologi vid IT-fakulteten

Inst tillämpad IT, avd för informatik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se/informatik

Avd-/sektionschef, inst: Johan Magnusson

Om enheten

Informatik är en expanderande avdelning engagerad i excellent forskning och utbildning. Våra utbildningsprogram är designade för att tillmötesgå krav från såväl samhälle som industri.

Vi erbjuder ett kandidatprogram i Systemvetenskap: IT, människa och organisation, ett internationellt mastersprogram i Digital Leadership med ett särskilt fokus på digital innovation samt återkommande uppdragsutbildningar.

Vår undervisning och forskning stärks av goda relationer med omgärdande samhälle och industri.

 

Senaste publikationer

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semi-Confusing Information Systems Revisited: The Role of Inefficiencies in the Enactment of Ambidexterity
Johan Magnusson, Lidija Polutnik, Urban Ask
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Closeness and Distance: Configurational practices for digital ambidexterity in the public sector
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Max Björses, Aleksander Ivarsson
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ambidextrous Policy: cross-country comparison of policies for the digitalization of healthcare
Michael Kizito, Johan Magnusson
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

A Pathology of Public Sector IT Governance: How IT Governance Configuration Counteracts Ambidexterity
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Ulf Melin
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Blockchain-Based Electronic Identification: Cross-Country Comparison of Six Design Choices
Anar Bazarhanova, Juho Lindman, Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Eric Chou
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems (ECIS), Stockholm & Uppsala, Sweden, June 8-14, 2019, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 32 av 32

Namn Titel Telefon E-post
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Stenmark, Dick Professor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se

Visar 1 - 32 av 32

Visar 31 - 40 av 72

2014

From trash to cash: A case of waste management business model formation
Tobias Ladhe, Johan Magnusson, Andreas Nilsson
Proceedings of WorldCIST14, Springer, April 14-15 Madeira, Portugal, Paper i proceeding 2014
Paper i proceeding

2013

Searching for Performance Indicators - When Accounting Information Systems implementation triggers Management Accounting change
Krister Bredmar, Urban Ask, Elisabeth Frisk, Johan Magnusson
7th Conference on Performance Measurement and Management, September 18-20 2013, Barcelona, Spain. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2013
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The ERP App Store: Diverging and converging stakeholder interests in a PaaS ecosystem
Andreas Nilsson, Johan Magnusson
Lecture notes in Business Information Processing, Springer. 16th International Conference, BIS 2013, Poznań, Poland, June 19-21, 2013, Proceedings, Paper i proceeding 2013
Paper i proceeding

Conceptual Fluidity in the study of Accounting Information Systems: The case of Corporate Performance Management
Urban Ask, Johan Magnusson
International Journal of Business Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intentional Decentralization and Instinctive Centralization: A Revelatory Case Study of the Ideographic Organization of IT
Johan Magnusson
Information Resources Management Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why I Act Differently: Studying Patterns of Legitimation Among CIOs Through Motive Talk
Johan Magnusson, Bendik Bygstad
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introducing the Platform Business Model Canvas: Adapting an existing business model conceptualization to challenging institutional logic
Tobias Ladhe, Johan Magnusson, Andreas Nilsson
22nd Nordic Academy of Management Conference, Reykjavik 21-23 August, Paper i proceeding 2013
Paper i proceeding

Introducing App Stores into a Packaged Software Ecosystem: A negotiated order perspective
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
International Journal of Business Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Value encounters in Platform as a Service: Informing the study of Value Cocreation
Andreas Nilsson, Johan Magnusson
IADIS Information Systems Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2013
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

2012

Theatre of Creation: Industry Analysts as Propagators of Information Technology Frameworks
Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Lars Hansen
European Conference on Information Systems. ECIS 2012 Proceedings, Paper i proceeding 2012
Paper i proceeding

Visar 31 - 40 av 72

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2019-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?