Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Inst tillämpad IT, avd för informatik

Del av Institutionen för tillämpad informationsteknologi vid IT-fakulteten

Inst tillämpad IT, avd för informatik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se/informatik

Avd-/sektionschef, inst: Johan Magnusson

Om enheten

Informatik är en expanderande avdelning engagerad i excellent forskning och utbildning. Våra utbildningsprogram är designade för att tillmötesgå krav från såväl samhälle som industri.

Vi erbjuder ett kandidatprogram i Systemvetenskap: IT, människa och organisation, ett internationellt mastersprogram i Digital Leadership med ett särskilt fokus på digital innovation samt återkommande uppdragsutbildningar.

Vår undervisning och forskning stärks av goda relationer med omgärdande samhälle och industri.

 

Senaste publikationer

System: Historik och utveckling
Urban Ask, Johan Magnusson
Digitalisering och styrning, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ambidextrous IT Governance in the Public Sector: A revelatory case study of the Swedish Tax Authorities
Johan Magnusson, Jacob Torell, Lidija Polutnik, Urban Ask
Information Technology Governance in Public Organizations - Theory and Practice, Springer , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

THE INTERNAL VALUE OF IS: INTEGRATING A VALUE CREATION PERSPECTIVE INTO IT GOVERNANCE
Johan Magnusson, Urban Ask, Lidija Polutnik
Proceedings of 24th European Conference on Information Systems. June 11-15 2016, Istanbul. , Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Big Data use in performance measurement and management: a call for action
Krister Bredmar, Urban Ask, Johan Magnusson
Journal of Business and Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sharing and the disintegration of value creation
Johan Magnusson, Urban Ask, Andreas Nilsson, Lidija Polutnik
32nd EGOS Colloquium, Naples, Italy. July 7–9, 2016., Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Ambidexterity and Paradexterity: A typology of IT Governance contradictions
Johan Magnusson, Urban Ask, Andreas Nilsson
Proceedings of Americas Conference of Information Systems, Paper i proceeding 2015
Paper i proceeding

Big Data Challenges for Performance Measurement and Management: A critical reflection
Urban Ask, Krister Bredmar, Johan Magnusson
Proceedings in the 8th conference on performance measurement and management control, Paper i proceeding 2015
Paper i proceeding

Accounting Information Systems Implementation and Management Accounting Change
Krister Bredmar, Urban Ask, Elisabeth Frisk, Johan Magnusson
Business Systems Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Held together by the bark: Performance Measurement and Management as propagated by industry analysts
Urban Ask, Johan Magnusson, Krister Bredmar, Elisabeth Frisk
International Journal of Business Performance Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Searching for Performance Indicators - When Accounting Information Systems implementation triggers Management Accounting change
Krister Bredmar, Urban Ask, Elisabeth Frisk, Johan Magnusson
7th Conference on Performance Measurement and Management, September 18-20 2013, Barcelona, Spain. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2013
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 36 av 36

Namn Titel Telefon E-post
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Karlsson, Jens Assistent jens.karlsson.2@gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se

Visar 1 - 36 av 36

Visar 11 - 20 av 44

2013

Conceptual Fluidity in the study of Accounting Information Systems: The case of Corporate Performance Management
Urban Ask, Johan Magnusson
International Journal of Business Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Business Intelligence Practices: Adding Evidence from Organizations in the Nordic Countries
Urban Ask
International Journal of Business Intelligence Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2011

Measuring the impacts of ERP investments through post-implementation productivity development: An empirical analysis
Johan Magnusson, Urban Ask, Bo Oskarsson, Anders Gidlund
34th annual congress of the European Accounting Association, Paper i proceeding 2011
Paper i proceeding

2009

Applied Business Intelligence in the making: An inter-university case from Swedish higher education
Urban Ask, Johan Magnusson, Håkan Enquist, Gustaf Juell-Skielse
BIS 2009 Conference post-proceedings, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

2008

The Third-Wave of Enterprise System Inclusion in Higher Education: A Case Study
Urban Ask, Gustaf Juell-Skielse, Johan Magnusson, Dag, H Olsen, Tero Päivärinta
nternational Conference on Enterprise Systems, Accounting, and Logistics , Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Towards the third-wave of higher enterprise system education: Three Scandinavian cases
Urban Ask, Gustaf Juell-Skielse, Johan Magnusson, Dag, H Olsen, Tero Päivarinta
Information Systems Research Seminar in Scandinavia, Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Arbetsklimat, kommunikation och konfrontation i utvecklingsprojekt
Urban Ask, Anders Edström, Sten Jönsson
Stjernberg, T., Söderlund, J., Wikström, E., (red), Projektliv – villkor för uthållig projektverksamhet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2008
Kapitel i bok

2006

IT Governance in the light of Paradox - A Social System Theory Perspective
Urban Ask, Hans Björnsson, Johan Magnusson, Mattias Johansson, Andreas Nilsson
The 40th Hawaii International Conference on System Sciences, 2007, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Paradox and Deparadoxization: Studying IT Governance through Luhmann's theory of social systems
Johan Magnusson, Urban Ask, Hans Björnsson, Mattias Johansson
Information Systems Research in Scandinavia, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

2001

Diseño e implantación del Cuadro de Mando Estratégico: el caso de tres empresas multinacionales
Luis Fernandez-Revuelta Perez, Urban Ask
Revista española de financiación y contabilidad, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 44

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2019-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?