Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Inst tillämpad IT, avd för informatik

Del av Institutionen för tillämpad informationsteknologi vid IT-fakulteten

Inst tillämpad IT, avd för informatik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se/informatik

Avd-/sektionschef, inst: Johan Magnusson

Om enheten

Informatik är en expanderande avdelning engagerad i excellent forskning och utbildning. Våra utbildningsprogram är designade för att tillmötesgå krav från såväl samhälle som industri.

Vi erbjuder ett kandidatprogram i Systemvetenskap: IT, människa och organisation, ett internationellt mastersprogram i Digital Leadership med ett särskilt fokus på digital innovation samt återkommande uppdragsutbildningar.

Vår undervisning och forskning stärks av goda relationer med omgärdande samhälle och industri.

 

Senaste publikationer

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Enterprise Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Lecture Notes in Computer Science (including subseries Lecture Notes in Artificial Intelligence and Lecture Notes in Bioinformatics), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Semantic consistency in enterprise models-Through seamless modelling and execution support
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
CEUR Workshop Proceedings, Scopus (Elsevier B.V), Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

CoreEAF -A model driven approach to information systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
CEUR Workshop Proceedings, Scopus (Elsevier B.V, Paper i proceeding 2015
Paper i proceeding

Incumbents and Challengers: Conflicting Institutional Logics in SaaS ERP Business Models
Johan Magnusson, Gustaf Juell-Skielse, Håkan Enquist, Elin Uppström
Journal of Service Science and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Value Propositions in Service Oriented Business Models for ERP: Case Studies
Håkan Enquist, Gustaf Juell-Skielse
13th International Conference on Business Information Systems,, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2010
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Get Together: A case of participatory ERP implementation and its transfer to class
Johan Magnusson, Håkan Enquist, Bo Oskarsson, Anders Gidlund
International Conference on Computer Supported Education, Paper i proceeding 2010
Paper i proceeding

Applied Business Intelligence in the making: An inter-university case from Swedish higher education
Urban Ask, Johan Magnusson, Håkan Enquist, Gustaf Juell-Skielse
BIS 2009 Conference post-proceedings, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

Systems Engineering vision of FMLS 2010 Technical system
Håkan Enquist, Charles Adler, Kent Petersson, Christer Häggqvist
Proceedings of CIMI 2006, FMV, Stockholm , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

DELTA, an architecture for management of enterprise development
Håkan Enquist, Andreas Nilsson
Proceedings of the 14th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 31 av 31

Namn Titel Telefon E-post
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor maryam.roshan.kokabha@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se

Visar 1 - 31 av 31

Visar 1 - 10 av 29

2018

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Enterprise Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Lecture Notes in Computer Science (including subseries Lecture Notes in Artificial Intelligence and Lecture Notes in Bioinformatics), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

2017

Semantic consistency in enterprise models-Through seamless modelling and execution support
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
CEUR Workshop Proceedings, Scopus (Elsevier B.V), Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

2015

CoreEAF -A model driven approach to information systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
CEUR Workshop Proceedings, Scopus (Elsevier B.V, Paper i proceeding 2015
Paper i proceeding

2012

Incumbents and Challengers: Conflicting Institutional Logics in SaaS ERP Business Models
Johan Magnusson, Gustaf Juell-Skielse, Håkan Enquist, Elin Uppström
Journal of Service Science and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2010

Value Propositions in Service Oriented Business Models for ERP: Case Studies
Håkan Enquist, Gustaf Juell-Skielse
13th International Conference on Business Information Systems,, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2010
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Get Together: A case of participatory ERP implementation and its transfer to class
Johan Magnusson, Håkan Enquist, Bo Oskarsson, Anders Gidlund
International Conference on Computer Supported Education, Paper i proceeding 2010
Paper i proceeding

2009

Applied Business Intelligence in the making: An inter-university case from Swedish higher education
Urban Ask, Johan Magnusson, Håkan Enquist, Gustaf Juell-Skielse
BIS 2009 Conference post-proceedings, Paper i proceeding 2009
Paper i proceeding

2006

Systems Engineering vision of FMLS 2010 Technical system
Håkan Enquist, Charles Adler, Kent Petersson, Christer Häggqvist
Proceedings of CIMI 2006, FMV, Stockholm , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

DELTA, an architecture for management of enterprise development
Håkan Enquist, Andreas Nilsson
Proceedings of the 14th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 29

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2019-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?