Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Inst tillämpad IT, avd för informatik

Del av Institutionen för tillämpad informationsteknologi vid IT-fakulteten

Inst tillämpad IT, avd för informatik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se/informatik

Avd-/sektionschef, inst: Johan Magnusson

Om enheten

Informatik är en expanderande avdelning engagerad i excellent forskning och utbildning. Våra utbildningsprogram är designade för att tillmötesgå krav från såväl samhälle som industri.

Vi erbjuder ett kandidatprogram i Systemvetenskap: IT, människa och organisation, ett internationellt mastersprogram i Digital Leadership med ett särskilt fokus på digital innovation samt återkommande uppdragsutbildningar.

Vår undervisning och forskning stärks av goda relationer med omgärdande samhälle och industri.

 

Senaste publikationer

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Blockchain-Based Electronic Identification: Cross-Country Comparison of Six Design Choices
Anar Bazarhanova, Juho Lindman, Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Eric Chou
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems (ECIS), Stockholm & Uppsala, Sweden, June 8-14, 2019, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

How the West was Lost: Chief Information Officers and the Battle of Jurisdictional Control
Johan Magnusson, Erik Högberg, Hampus Sjöman
Hawaii International Conference on Information Science, Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Governing Technology Debt: Beyond Technical Debt
Johan Magnusson, Carlos Juiz, Beatriz Gómez, Belén Bermejo
ICSE 2018 Conference Proceedings, ACM, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

System: Historik och utveckling
Urban Ask, Johan Magnusson
Digitalisering och styrning, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

IT-styrning: Från byråkrati till paradox
Johan Magnusson
Digitalisering och Styrning, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Digitalisering och styrning
Einar Iveroth, Jan Lindvall, Johan Magnusson
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Toward a new Theory of the Firm: Warrant, Design and Proposal
Johan Magnusson, Juho Lindman, Rikard Lindgren, Lidija Polutnik, Andreas Nilsson
Blockchain Technology & Organizations Research Symposium at the University of Connecticut, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Ambidextrous mechanism for agile governance: The role of Shadow Innovation in Digital Government
Dina Koutsikouri, Johan Magnusson, Tero Päivärinta
Pre-ICIS Workshop on eGovernment, Seoul, South Korea, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 35 av 35

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor livia.norstrom@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se

Visar 1 - 35 av 35

Visar 21 - 30 av 65

2014

Held together by the bark: Performance Measurement and Management as propagated by industry analysts
Urban Ask, Johan Magnusson, Krister Bredmar, Elisabeth Frisk
International Journal of Business Performance Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Technology Debt: Toward a new theory of technology heritage
Johan Magnusson, Bendik Bygstad
Proceedings of the 22nd European Conference on Information Systems, Tel Aviv, Israel, June 9-11, 2014., Paper i proceeding 2014
Paper i proceeding

From trash to cash: A case of waste management business model formation
Tobias Ladhe, Johan Magnusson, Andreas Nilsson
Proceedings of WorldCIST14, Springer, April 14-15 Madeira, Portugal, Paper i proceeding 2014
Paper i proceeding

2013

Searching for Performance Indicators - When Accounting Information Systems implementation triggers Management Accounting change
Krister Bredmar, Urban Ask, Elisabeth Frisk, Johan Magnusson
7th Conference on Performance Measurement and Management, September 18-20 2013, Barcelona, Spain. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2013
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The ERP App Store: Diverging and converging stakeholder interests in a PaaS ecosystem
Andreas Nilsson, Johan Magnusson
Lecture notes in Business Information Processing, Springer. 16th International Conference, BIS 2013, Poznań, Poland, June 19-21, 2013, Proceedings, Paper i proceeding 2013
Paper i proceeding

Conceptual Fluidity in the study of Accounting Information Systems: The case of Corporate Performance Management
Urban Ask, Johan Magnusson
International Journal of Business Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intentional Decentralization and Instinctive Centralization: A Revelatory Case Study of the Ideographic Organization of IT
Johan Magnusson
Information Resources Management Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why I Act Differently: Studying Patterns of Legitimation Among CIOs Through Motive Talk
Johan Magnusson, Bendik Bygstad
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2013
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introducing the Platform Business Model Canvas: Adapting an existing business model conceptualization to challenging institutional logic
Tobias Ladhe, Johan Magnusson, Andreas Nilsson
22nd Nordic Academy of Management Conference, Reykjavik 21-23 August, Paper i proceeding 2013
Paper i proceeding

Visar 21 - 30 av 65

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2019-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/avdelningen-for-informatik/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2Fdivision-of-informatics%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26languageId%3D100001%26publicationPageNumber%3D3%26print%3Dtrue%26userId%3Dxmagjo&sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=3&userId=xmagjo
Utskriftsdatum: 2020-01-19