Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Inst tillämpad IT, avd för informatik

Del av Institutionen för tillämpad informationsteknologi vid IT-fakulteten

Inst tillämpad IT, avd för informatik
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se/informatik

Avd-/sektionschef, inst: Johan Magnusson

Om enheten

Informatik är en expanderande avdelning engagerad i excellent forskning och utbildning. Våra utbildningsprogram är designade för att tillmötesgå krav från såväl samhälle som industri.

Vi erbjuder ett kandidatprogram i Systemvetenskap: IT, människa och organisation, ett internationellt mastersprogram i Digital Leadership med ett särskilt fokus på digital innovation samt återkommande uppdragsutbildningar.

Vår undervisning och forskning stärks av goda relationer med omgärdande samhälle och industri.

 

Senaste publikationer

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semi-Confusing Information Systems Revisited: The Role of Inefficiencies in the Enactment of Ambidexterity
Johan Magnusson, Lidija Polutnik, Urban Ask
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Closeness and Distance: Configurational practices for digital ambidexterity in the public sector
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Max Björses, Aleksander Ivarsson
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ambidextrous Policy: cross-country comparison of policies for the digitalization of healthcare
Michael Kizito, Johan Magnusson
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

A Pathology of Public Sector IT Governance: How IT Governance Configuration Counteracts Ambidexterity
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Ulf Melin
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Blockchain-Based Electronic Identification: Cross-Country Comparison of Six Design Choices
Anar Bazarhanova, Juho Lindman, Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Eric Chou
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems (ECIS), Stockholm & Uppsala, Sweden, June 8-14, 2019, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 35 av 35

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Professor dick.stenmark@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ydén, Karl Gästforskare karl.yden@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se

Visar 1 - 35 av 35

Visar 21 - 30 av 72

2016

Enterprise Systems and Supply Chains
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
Optimization and Decision Support Systems for Supply Chains Part of the series Lecture Notes in Logistics, Springer, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Big Data use in performance measurement and management: a call for action
Krister Bredmar, Urban Ask, Johan Magnusson
Journal of Business and Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sharing and the disintegration of value creation
Johan Magnusson, Urban Ask, Andreas Nilsson, Lidija Polutnik
32nd EGOS Colloquium, Naples, Italy. July 7–9, 2016., Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

IT Agility: A Proposed and Evaluated Framework
Michael Yousif, Johan Magnusson, Kalevi Pessi
Proceedings of 22nd Americas Conference on Information Systems, San Diego, US, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

2015

Ambidexterity and Paradexterity: A typology of IT Governance contradictions
Johan Magnusson, Urban Ask, Andreas Nilsson
Proceedings of Americas Conference of Information Systems, Paper i proceeding 2015
Paper i proceeding

Big Data Challenges for Performance Measurement and Management: A critical reflection
Urban Ask, Krister Bredmar, Johan Magnusson
Proceedings in the 8th conference on performance measurement and management control, Paper i proceeding 2015
Paper i proceeding

2014

Accounting Information Systems Implementation and Management Accounting Change
Krister Bredmar, Urban Ask, Elisabeth Frisk, Johan Magnusson
Business Systems Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Held together by the bark: Performance Measurement and Management as propagated by industry analysts
Urban Ask, Johan Magnusson, Krister Bredmar, Elisabeth Frisk
International Journal of Business Performance Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2014
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Technology Debt: Toward a new theory of technology heritage
Johan Magnusson, Bendik Bygstad
Proceedings of the 22nd European Conference on Information Systems, Tel Aviv, Israel, June 9-11, 2014., Paper i proceeding 2014
Paper i proceeding

Visar 21 - 30 av 72

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2019-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/avdelningen-for-informatik/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2Fdivision-of-informatics%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26languageId%3D100001%26publicationPageNumber%3D3%26print%3Dtrue%26userId%3Dxmagjo&sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=3&userId=xmagjo
Utskriftsdatum: 2020-08-08