Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Emerging models of data governance in the age of datafication.
Marina Micheli, Marisa Ponti, Massimo Craglia, Anna Berti Suman
Big Data & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Tacit Knowledge to Visual Expertise: Eye-Tracking Support in Maritime Education and Training
Rikard Eklund, Charlott Sellberg, Anna-Lisa Osvalder
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

From Technical and Non-technical Skills to Hybrid Minds: Reconceptualizing Cognition and Learning in Semi-automated Environments
Charlott Sellberg, Martin Viktorelius
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Worrying About Death: An Initial Analysis of Young Adult Cancer Patients' Needs.
Stefan Nilsson, Ylva Hård af Segerstad, Maria Olsson
Journal of adolescent and young adult oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Migrant Employment Integration and Artificial Intelligence (AI)
Nataliya Berbyuk Lindström, Dina Koutsikouri, Jonas Stier, Matilda Arvidsson
Proceedings of the 32nd annual workshop of the Swedish Artificial Intelligence Society (SAIS) online conference, June 16 – 17, 2020., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 92

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Girardelli, Davide Universitetslektor davide.girardelli@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor johan.lundin@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se

Visar 1 - 50 av 92

Visar 1351 - 1360 av 1482

2004

Spectator Information Support: Exploring the Context of Distributed Events
Urban Nuldén, Andreas Nilsson, Daniel Olsson
In The Interaction Society: Practice, Theories, & Supportive Technologies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Failures of Reward-driven Behaviour in Industry: A case of Systems, Management and Creativity
Dick Stenmark
Proceedings of ECIS 2004, Turku, Finland, June 14-16, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Agent Action: Business cases with Individualised information services in a Business Intelligence context
Fredric Lanquist, Kalevi Pessi
Proceedings of 37th Hawaii International Conference on Systems Science., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Innovation through implementation. A case of global ebusiness
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
Proceedings of the 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia”, August 9-12, Sverige 2004 , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Process Integration and Web Services
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
Scandinavian Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Position paper on theory and practice of computer supported collaborative learning.
Inga-Lill Mårtensson, Berner Lindström
Networked learning conference, Lancaster, UK. April 5-7, 2004, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Report on the conceptualisation of typical case studies
Inga-Lill Mårtensson, Berner Lindström
Jointly Executed Integrating Research Projects (JEIRP) on "Conditions for Productive Learning in Network Learning Environments", EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Prepared for the European Commission, DG, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Lifelong learning and infrastructures for learning
Berner Lindström
Invited key-note address, North Sea Commission Education and Research Thematic Group Conference, Aalborg, Denmark, Sept 28, 2004., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2004
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Contemporary ideas of learning and instruction
Berner Lindström
Invited address, Kungliga krigsvetenskapsakademin, Stockholm, May 10, 2004, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2004
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1351 - 1360 av 1482

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?