Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Translating Robotic Process Automation in social work: Aspired changes ant the role of technology
Agneta Ranerup
Presented at the 17th Scandinavian Workshop on E-government (SWEG), Gothenburg, January 29-30 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prototype driven learning and inquiry. A case study of architectural design and conceptualization
Jonas Ivarsson, Todd Nicewonger
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger& Mark Elam (red.), Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

On the semiotic and communicative status of non-vocal music.
Jens Allwood
Ferreira Corrêa, A. (Ed.) Music, Speech and Mind, Curitiba, Brazil, ABCM (Brazilian Association of Cognition and Musical Arts), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Om några sätt att försöka fånga svenska och andra värderingar - en kritisk analys
Jens Allwood
Värderingar - Värdekartor som ett försök att fastställa det sociokulturella vädret., Strömstad, Strömstad Akademi, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Cognitive History and Language
Jens Allwood
Cognitive History, Oldenburg:, De Gruyter, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 121 - 130 av 1411

2018

Conceptualizing ‘Use’ in Social Media Studies
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '18 Proceedings of the 9th International Conference on Social Media and Society, ACM International Conference Proceeding Series, Association for Computing Machinery, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

When robot personalisation does not help: Insights from a robot-supported learning study
Alex Gao, Wolmet Barendregt, Mohammad Obaid, Ginevra Castellano
Proceedings of RO-MAN'. 27th International Symposium on Robot and Human Interactive Communication, IEEE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Uncovering Failures of Game Design for Educational Content (and How to Fix Them)
Kay Berkling, Heiko Faller, Micha Piertzik, Wolmet Barendregt, Laura Benton
Computers Supported Education, Springer International Publishing AG, part of Springer Nature, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Encountering camera surveillance and accountability at work – case study of the Swedish police
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
23rd UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK: 20-21 March 2018, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Learning and Adaptation: Neuronal Mechanisms Behind Behaviour Change
Robert Lowe, Yulia Sandamirskaya
Connection science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental monitoring and the use of sensor-generated data in Environmental Education
Karin Ekman
Proceedings of the 6th International Conference on Designs for Learning, 23-25 May, 2018, Bergen Norway, University of Bergen, Norway, Centre for the Science of Learning & Technology (SLATE) , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Governing mobile surveillance practices - the importance of accountability
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Conference Proceeding of Surveillance Studies Network Conference 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Language Abilities After Childhood Acquired Brain Injury: Data From 30 Participants with Moderate to Severe ABI.
Åsa Fyrberg
International Conference on Paediatric Acquired Brain Injury, IPBIS, Belfast, Irland, september 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Modeling Support for Strategic API Planning and Analysis
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Eric Knauss, Jamel Debbiche et al.
Lecture Notes in Business Information Processing, Springer Nature Switzerland AG 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 121 - 130 av 1411

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?