Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Designing mobile language learning with Arabic speaking migrants
Linda Bradley, L. Bartram, Kaled Walid Al-Sabbagh, Anne Algers
Interactive Learning Environments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Redskap och material
Anna Ekström, Oskar Lindwall
Multimodal interaktionsanalys, Stockholm, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

"Are You Asking Me or Telling Me?": Knowledge, Expertise, and Video Replays in an Interview
Oskar Lindwall, Michael Lynch
American Sociological Association, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Telling Stories from the Sea: Facilitating Professional Learning in Maritime Post-Simulation Debriefings
Charlott Sellberg, Astrid Camilla Wiig
Vocations and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming a Digital Ecosystem Orchestrator - The Sydved Case
Frida Ivarsson, Fredrik Svahn
Proceedings of the 28th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stack overflow - Informal learning and the global expansion of professional development and opportunities in programming?
Markus Nivala, Alena Seredko, Tanya Osborne, Thomas Hillman
IEEE Global Engineering Education Conference, EDUCON, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of Application Programming Interface Strategy: A Framework to Respond to Business Concerns
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
Journal First track of ESEC/FSE 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 96 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor, Docent 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Pettersson, Karin G Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se

Visar 51 - 96 av 96

Visar 1271 - 1280 av 1496

2006

Patients' Online Information-Seeking Behavior
Ulrika Josefsson
The Internet and Health Care - Theory, Research, and Practice, Mahwah, Lawrence Erlbaum Associates, Publishers, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Formellt stöd för informellt lärande i gemenskaper
Ove Jobring, Josefin Bergenholtz
O. Jobring & et al (Eds.), Att skapa lärgemenskaper och mötesplatser på nätet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Formal support for informal learning in communities
Ove Jobring, Josefin Bergenholtz
LearnIT seminar, Gothenburg 2006, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Rationalities in the Design of Public E-Services:The Case of Quasi-Markets for EDucation
Agneta Ranerup
Journal of E-government, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Informational Commons
Mathias Klang
Proceedings of European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Virtual Censorship: Controlling the Public Sphere
Mathias Klang
Social Informatics: An Information Society for All? In Remembrance of Rob Kling, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Controlling Online Information: Censorship and Cultural Protection
Mathias Klang
The World Summit on the Information Society, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Tillit & Teknologi
Mathias Klang
Värdet av förtroende, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Transformational Stereotypes: A Support for Transforming UML models
Miroslaw Staron, Ludwik Kuzniarz
The 4th Nordic Workshop on UML based Software Development , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Empirical assessment of using stereotypes to improve comprehension of UML models: A set of experiments
Miroslaw Staron, Ludwik Kuzniarz, Claes Wohlin
Journal of Systems and Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1271 - 1280 av 1496

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?