Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Governmental Surveillance - The balance between security and privacy
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Proceedings of the UK Academy for Information Systems (UKAIS) Conference, Oxford, UK., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Emerging models of data governance in the age of datafication.
Marina Micheli, Marisa Ponti, Massimo Craglia, Anna Berti Suman
Big Data & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Tacit Knowledge to Visual Expertise: Eye-Tracking Support in Maritime Education and Training
Rikard Eklund, Charlott Sellberg, Anna-Lisa Osvalder
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

From Technical and Non-technical Skills to Hybrid Minds: Reconceptualizing Cognition and Learning in Semi-automated Environments
Charlott Sellberg, Martin Viktorelius
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Worrying About Death: An Initial Analysis of Young Adult Cancer Patients' Needs.
Stefan Nilsson, Ylva Hård af Segerstad, Maria Olsson
Journal of adolescent and young adult oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 93 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor, Docent 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Girardelli, Davide Universitetslektor davide.girardelli@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se

Visar 51 - 93 av 93

Visar 1221 - 1230 av 1482

2006

Enterprise Architecture: Critical Factors affecting Modelling and Management
Richard Bricknall, Gunilla Darell, Hans Nilsson, Kalevi Pessi
Proceedings of European Conference on Information Systems, Göteborg, Sweden 12-14 June 2006, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Riskerna med mobiltelefon i trafiken överdrivna
Alexandra Weilenmann, Oskar Juhlin, Mattias Esbjörnsson
DN Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Negotiating place in mobile phone conversations
Alexandra Weilenmann
Proceedings from Virtual Society – Beyond Mobility, Södertörn Högskola, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mobile methodologies: Studying mobility as and where it happens,
Alexandra Weilenmann
The Royal Geographical Society (with IBG) Geography Annual Conference 2006, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Printing Practices: Why paper is printed in the workplace
Alexandra Weilenmann, Gustav Lymer
Proceedings of the 29th Information Systems Research Seminar in Scandinavia (IRIS 29), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Personas in uniform: Police officers and information technology
Urban Nuldén, Erik Borglund
Proceedings of ECIS 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Bits and Pieces of Information in Police Practice
Urban Nuldén, Erik Borglund
Proceedings of IRIS29, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

IT INVESTMENT EVALUATION: WHY HASN´T IT BECOME AN ORGANIZATIONAL ROUTINE
Elisabeth Frisk
European Conference on Information Systems (ECIS), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

The Use of Formal IT investment Evaluation Methods in Organizations: A survey of European Countries
Elisabeth Frisk
Americas Conference on Information Systems (AMCIS), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Visar 1221 - 1230 av 1482

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?