Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Translating Robotic Process Automation in social work: Aspired changes and the role of technology
Agneta Ranerup
Presented at the 17th Scandinavian Workshop on E-government (SWEG), Gothenburg, January 29-30 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Framing Crisis Information Systems: The Case of WIS
Ted Saarikko, Urban Nuldén, Pär Meiling, Kalevi Pessi
Proceedings of the 53rd Hawaii International Conference on System Sciences | 2020, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prototype driven learning and inquiry. A case study of architectural design and conceptualization
Jonas Ivarsson, Todd Nicewonger
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger& Mark Elam (red.), Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 121 - 130 av 1418

2018

“She liked the picture so I think she liked it” Unpacking the social practice of liking
Beata Jungselius
Proceedings of International Conference Social Networks, Digital Traces and Electronic Communication, Le Havre, France, Université Le Havre NormandieUMR IDEES Le Havre - IUT Le HavreDépartement Information Communication, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Experiences Applying e3 Value Modeling in a Cross-Company Study
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Eric Knauss
Proceedings of 37th International Conference on Conceptual Modeling (ER 2018), Lecture Notes in Computer Science, Springer, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Conceptualizing ‘Use’ in Social Media Studies
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '18 Proceedings of the 9th International Conference on Social Media and Society, ACM International Conference Proceeding Series, Association for Computing Machinery, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

When robot personalisation does not help: Insights from a robot-supported learning study
Alex Gao, Wolmet Barendregt, Mohammad Obaid, Ginevra Castellano
Proceedings of RO-MAN'. 27th International Symposium on Robot and Human Interactive Communication, IEEE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Encountering camera surveillance and accountability at work – case study of the Swedish police
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
23rd UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK: 20-21 March 2018, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Learning and Adaptation: Neuronal Mechanisms Behind Behaviour Change
Robert Lowe, Yulia Sandamirskaya
Connection science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental monitoring and the use of sensor-generated data in Environmental Education
Karin Ekman
Proceedings of the 6th International Conference on Designs for Learning, 23-25 May, 2018, Bergen Norway, University of Bergen, Norway, Centre for the Science of Learning & Technology (SLATE) , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Governing mobile surveillance practices - the importance of accountability
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Conference Proceeding of Surveillance Studies Network Conference 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Language Abilities After Childhood Acquired Brain Injury: Data From 30 Participants with Moderate to Severe ABI.
Åsa Fyrberg
International Conference on Paediatric Acquired Brain Injury, IPBIS, Belfast, Irland, september 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 121 - 130 av 1418

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=13&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FtipFriend%253Dtrue%2526tipUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253Fprint%25253Dtrue%252526publicationPageNumber%25253D6%252526selectedTab%25253D3%252526sortBy%25253DemploymentPosition%25252ClastName%25252CfirstName%252526amp%25253BselectedTab%25253D2%252526amp%25253BfeedbackForm%25253Dtrue%252526amp%25253BreturnAddress%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fait.gu.se%2525252Fom-institutionen%2525252F%252526amp%25253BrecipientName%25253DPeter%25252BLarsson%252526amp%25253BencodedEmail%25253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%2526print%253Dtrue%2526publicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BreturnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526amp%253BrecipientName%253DPeter%252BLarsson%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253Fprint%253Dtrue%2526publicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BreturnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526amp%253BrecipientName%253DPeter%252BLarsson%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26print%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-01-26