Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Anesthesiologist to surgeon: Can we let the patient breathe again?
Mikaela Åberg, Jonas Ivarsson
IIEMCA19 - International Institute for Ethnomethodology and Conversation Analysis, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Educating future generations’ master mariners: Using visualization for re-creating, assessing and learning from prior performance in post-simulation debriefings
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
Proceedings of the 20th International Association of Maritime Universities Conference (IAMU AGA20), Tokyo, Japan. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor vasili.mankevich@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 95

Visar 1221 - 1230 av 1355

2004

Sounds Unheard of: Evolutionary algorithms as creative tools for the contemporary composer
Palle Dahlstedt
Göteborg, Chalmers University of Technology, Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

In-car navigation usage: An end-user survey on existing systems
Fredrik Svahn
Proceedings of the 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, Falkenberg, Sweden, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Spectator Information Support: Exploring the Context of Distributed Events
Andreas Nilsson, Urban Nuldén, Daniel Olsson
The Interaction Society: Theories, Practice and Supportive Technologies, Kapitel i bok 2004
Kapitel i bok

Evaluating Interorganizational Systems for SME's
Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Håkan Enquist
Information Systems Research in Scandinavia, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Spectator Information Support: Exploring the Context of Distributed Events
Urban Nuldén, Andreas Nilsson, Daniel Olsson
In The Interaction Society: Practice, Theories, & Supportive Technologies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Failures of Reward-driven Behaviour in Industry: A case of Systems, Management and Creativity
Dick Stenmark
Proceedings of ECIS 2004, Turku, Finland, June 14-16, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Agent Action: Business cases with Individualised information services in a Business Intelligence context
Fredric Lanquist, Kalevi Pessi
Proceedings of 37th Hawaii International Conference on Systems Science., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Innovation through implementation. A case of global ebusiness
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
Proceedings of the 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia”, August 9-12, Sverige 2004 , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Process Integration and Web Services
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
Scandinavian Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1221 - 1230 av 1355

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?