Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Perspectives of Nurses and Doulas on the Use of Information and Communication Technology in Intercultural Pediatric Care: Qualitative Pilot Study.
Nataliya Berbyuk Lindström, Rocío Rodríguez Pozo
JMIR pediatrics and parenting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Communicative challenges among physicians, patients, and family caregivers in cancer care: An exploratory qualitative study in Ethiopia
Betlehem Girma Kebede, Aynalem Abraha, Rune Andersson, Christian Munthe, Mats Linderholm et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 96 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se

Visar 51 - 96 av 96

Visar 131 - 140 av 1436

2018

Value positions in digitalization and automated decision-making in social work
Agneta Ranerup
SWEG 2018 The 15th Scandinavian Workshop on E-Government January 31st to February 1st, 2018, Copenhagen, Copenhagen Business School, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Perceiving understanding through unimodal and multimodal micro-feedback in intercultural dialogue
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Proceedings of the Workshop on Dialogue and Perception, Gothenburg, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Memory of fictional information: fictional status and source
Pierre Gander
Proceedings of the 14th SweCog Conference, Skövde, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

"Dear Internet…": A Sentiment Analysis of Trailing Spouses’ Blogs
Alexei Koveshnikov, Heidi Wechtler, Juho Lindman
44th European International Business Academy Conference (EIBA), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Utredning och rehabilitering av förvärvad hjärnskada hos barn och ungdomar. Presentation av en klinisk utredningsmodell.
Åsa Fyrberg, L. Falk, Susanne Hansson Torgeby, Camilla Törngren, Hanna Ohlsson et al.
Nationell konferens "Habilitering 2018", Göteborg, Sverige, september 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

“She liked the picture so I think she liked it” Unpacking the social practice of liking
Beata Jungselius
Proceedings of International Conference Social Networks, Digital Traces and Electronic Communication, Le Havre, France, Université Le Havre NormandieUMR IDEES Le Havre - IUT Le HavreDépartement Information Communication, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Experiences Applying e3 Value Modeling in a Cross-Company Study
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Eric Knauss
Proceedings of 37th International Conference on Conceptual Modeling (ER 2018), Lecture Notes in Computer Science, Springer, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Conceptualizing ‘Use’ in Social Media Studies
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '18 Proceedings of the 9th International Conference on Social Media and Society, ACM International Conference Proceeding Series, Association for Computing Machinery, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

When robot personalisation does not help: Insights from a robot-supported learning study
Alex Gao, Wolmet Barendregt, Mohammad Obaid, Ginevra Castellano
Proceedings of RO-MAN'. 27th International Symposium on Robot and Human Interactive Communication, IEEE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 131 - 140 av 1436

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?