Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Designing mobile language learning with Arabic speaking migrants
Linda Bradley, L. Bartram, Kaled Walid Al-Sabbagh, Anne Algers
Interactive Learning Environments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Redskap och material
Anna Ekström, Oskar Lindwall
Multimodal interaktionsanalys, Stockholm, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

"Are You Asking Me or Telling Me?": Knowledge, Expertise, and Video Replays in an Interview
Oskar Lindwall, Michael Lynch
American Sociological Association, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Telling Stories from the Sea: Facilitating Professional Learning in Maritime Post-Simulation Debriefings
Charlott Sellberg, Astrid Camilla Wiig
Vocations and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming a Digital Ecosystem Orchestrator - The Sydved Case
Frida Ivarsson, Fredrik Svahn
Proceedings of the 28th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stack overflow - Informal learning and the global expansion of professional development and opportunities in programming?
Markus Nivala, Alena Seredko, Tanya Osborne, Thomas Hillman
IEEE Global Engineering Education Conference, EDUCON, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of Application Programming Interface Strategy: A Framework to Respond to Business Concerns
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
Journal First track of ESEC/FSE 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Pettersson, Karin G Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Löfving, Christina Doktorand christina.lofving@gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Salamat Ravandi, Bahram Doktorand bahramsalamat@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ydén, Karl Gästforskare karl.yden@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Stenmark, Dick Professor dick.stenmark@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 96

Visar 1421 - 1430 av 1496

2003

On the L_p decay and local Energy decay of solutions to nonlinear Klein-Gordon equations
Philip Brenner
Evolution equations (Warsaw, 2001), Banach Center Publ., Polish Acad. Sci. , ,Warsawa, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Understanding Open Source and Free Software from a Critical Perspective
Anna Maria Szczepanska
Open Source Software Movements and Communities workshop held September 19, 2003 hosted by the International Conference on Communities and Technology, Amsterdam., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2003
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Challenging Codes in Open Source/Free Software Discourse
Anna Maria Szczepanska, Magnus Bergquist, Jan Ljungberg
Proceedings of IRIS 26: 26th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, August 9-12, 2003, Porvoo, Finland., Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Competence Visualizer: Generating Competence Patterns of Project Groups
Rikard Lindgren
Journal of Information & Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Att fånga Nätet. Kvalitativa metoder för Internetforskning
Malin Sveningsson, Mia Lövheim, Magnus Bergquist
Lund, Studentlitteratur, Bok 2003
Bok

Regulation & Online Environments
Marie Eneman
Sutter et al (eds) Controlling Information in the Online Environments, the 18th Bileta Annual Conference London, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Customizing UML with Stereotypes
Miroslaw Staron
Ronneby, Blekinge Insitute of Technology, Licentiatsavhandling 2003
Licentiatsavhandling

Students as Subjects in Software Engineering Experimentation
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron, Claes Wohlin
Software Engineering Research and Practice (Conference), Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

On model transformations in UML-Based Software Development Process
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
International Conference on Software Engineering and Applications, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Inconsistencies in Student Designs
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
International workshop on Consistency Problems in UML, UML, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Visar 1421 - 1430 av 1496

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?