Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Måltiden i förskolan - enbart en rutinmässig handling?
Lena Ryberg, Louise Peterson, Torgeir Alvestad, Pia Williams
Paper presenterat vid Norsk barnehageforskningskonferanse i Stavanger 15-17/10 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

REGULATING POLICE BODY-WORN CAMERA PRACTICE - A FOUR MODALITY PERSPECTIVE
Marie Eneman, Dick Stenmark, Jan Ljungberg, Erik Borglund
Proceedings of the 10th Scandinavian Conference on Information Systems (SCIS), Finland, 2019., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Anesthesiologist to surgeon: Can we let the patient breathe again?
Mikaela Åberg, Jonas Ivarsson
IIEMCA19 - International Institute for Ethnomethodology and Conversation Analysis, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Educating future generations’ master mariners: Using visualization for re-creating, assessing and learning from prior performance in post-simulation debriefings
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
Proceedings of the 20th International Association of Maritime Universities Conference (IAMU AGA20), Tokyo, Japan. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 95 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se

Visar 51 - 95 av 95

Visar 1261 - 1270 av 1356

2004

Spyware – the ethics of covert software
Mathias Klang
Ethics and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Avatar: From Deity to Corporate Property
Mathias Klang
Information, Communication & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leveraging Knowledge Management in everyday practice
Dick Stenmark
Proceedings of CROINFO 2004, Zagreb, May 3-4, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2004
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Managing knowledge through everyday activities
Dick Stenmark
Proceedings of Online Information 2004, London, December 1-2, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2004
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Intranets and Organisational Culture
Dick Stenmark
Proceedings of IRIS-27, Falkenberg, Sweden, August 14-17, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2004
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Internet-Based Guidance in Quasi-Markets for Education in Sweden
Agneta Ranerup
International Journal for Educational and Vocational Guidance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2003

. Managing Scandinavian Academic Research Projects : a call for research
Håkan Enquist, Andreas Nilsson, Johan Magnusson
Information Systems Research in Scandinavia 2003 Conference Proceedings, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Supply Chain Management, a case that points out evolutional development
Håkan Enquist, Magnus Holmqvist
Proceedings of 36' Hawaii International Conference on Systems Science, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Enterprise wide development: A survey of critical factors for coordinated development in complex organizations; what development managers consider.
Håkan Enquist, Magnus Holmqvist
Proceedings of the 36th Annual Hawaii International Conference on, 9 pp, IEEE Conference Publications, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Artificial Life: Why Should Musicians Bother?
Rodney Berry, Palle Dahlstedt
Contemporary Music Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1261 - 1270 av 1356

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?