Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Designing Digital Resourcing
Hannes Göbel
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

The Emergence of Digital Institutions
Taline Jadaan
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

REGULATING POLICE BODY-WORN CAMERA PRACTICE - A FOUR MODALITY PERSPECTIVE
Marie Eneman, Dick Stenmark, Jan Ljungberg, Erik Borglund
Proceedings of the 10th Scandinavian Conference on Information Systems (SCIS), Finland, 2019., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Certifying Navigational Skills: A Video-based Study on Assessments in Simulated Environments
Charlott Sellberg, Olle Lindmark, Mona Lundin
TransNav, the International Journal on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Value positions viewed through the lens of automated decision-making: The case of social services
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Government Information Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical Imaginaries and Reflections on Artificial Intelligence and Robots in Postdigital K-12 Education
S Hrastinski, Charlotte Arkenback-Sundström, A D. Olofsson, S Ekström, Elin Ericsson et al.
Postdigital Science and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 1251 - 1260 av 1372

2004

Report on the conceptualisation of typical case studies
Inga-Lill Mårtensson, Berner Lindström
Jointly Executed Integrating Research Projects (JEIRP) on "Conditions for Productive Learning in Network Learning Environments", EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Prepared for the European Commission, DG, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Theoretical framework on selected core issues on conditions for productive learning in network learning environments
Lone Dirckinck-Holmfeld, Brian Moeller Svendsen, Berner Lindström, Inga-Lill Mårtensson
EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Prepared for the European Commission, DG INFSO as a deliverable for WP24.3, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Position paper on theory and practice of computer supported collaborative learning.
Inga-Lill Mårtensson, Berner Lindström
Networked learning conference, Lancaster, UK. April 5-7, 2004, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Translating Erlang to mCRL
Thomas Arts, Clara Benac Earle, Juan José Sánchez Penas
In Proc. of Int. Conf. on Application of Concurrency to System Design, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Fire Crews at Work
Jonas Landgren
Extended Abstracts of Participatory Design Conference 2004, Toronto, Canada, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Fire Crew enroute Sensemaking
Jonas Landgren
In proceedings of International Workshop on Information systems for Crisis response and management, Brussels, Belgium., Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

The Public Penguin - Open Sourcing Public Sector
Anna Maria Szczepanska, Magnus Bergquist, Jan Ljungberg
Proceedings of IRIS 27: 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, August 14-17, 2004, Falkenberg, Sweden., Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Design Principles for Competence Management Systems: A Synthesis of an Action Research Study
Rikard Lindgren, O Henfridsson, Ulrike Schultze
MIS Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethical Aspects of Filtering and Monitoring Technologies
Marie Eneman
The Seventh ETHICOMP International Conference on the Social and Ethical Impacts of Information and Communication Technologies, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Visar 1251 - 1260 av 1372

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?