Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Towards an Internet of Things society: Perspectives from government agencies in Sweden
Juho Lindman, Ted Saarikko
Proceedings of the Annual Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

How the West was Lost: Chief Information Officers and the Battle of Jurisdictional Control
Johan Magnusson, Erik Högberg, Hampus Sjöman
Hawaii International Conference on Information Science, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of API Strategy
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
IEEE Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Narratives to Numbers: Data Work and Patient-Generated Health Data in Consultations.
Tomas Lindroth, Anna Sigridur Islind, Gunnar Steineck, Johan Lundin
Studies in Health Technology and Informatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perceiving understanding through unimodal and multimodal micro-feedback in intercultural dialogue
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Proceedings of the Workshop on Dialogue and Perception, Gothenburg, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Challenges in Mathematics Teachers' Introduction to a Digital Textbook: Analyzing Contradictions
Marie Utterberg, Martin Tallvid, Johan Lundin, Berner Lindström
Proceedings of Society for Information Technology & Teacher Education International Conference 2018, Chesapeake, VA, Association for the Advancement of Computing in Education (AACE), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Decision-support system for cancer rehabilitation: designing for incorporating of quantified data into an existing practice.
Katerina Cerna, Anna Sigridur Islind, Gunnar Steineck, Johan Lundin
Proceedings of the 10th Nordic Conference on Human-Computer Interaction, ACM, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Memory of fictional information: fictional status and source
Pierre Gander
Proceedings of the 14th SweCog Conference, Skövde, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Designing for technology-mediated collaboration
Stefan Nilsson
Göteborg, Göteborgs Universitet, Doktorsavhandling 2018
Doktorsavhandling

Personer

Visar 1 - 50 av 73

Namn Titel Telefon E-post
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Universitetslektor 031-786 5634 alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Universitetsadjunkt anna.jia.gander@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Lindström, Berner Seniorprofessor 031-786 2421 berner.lindstrom@gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor, biträdande 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Fernell Foufa, Ellen-Britta Studievägledare ellen-britta.foufa@cse.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Zaffar, Fahd Omair Doktorand/​projektassistent fahd.omair.zaffar@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Saadatmand, Fatemeh Universitetslektor fatemeh.saadatmand@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor, biträdande 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Johansson Bunting, Leona Doktorand/​projektassistent leona.johansson.bunting@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5593 marie.eneman@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 73

Visar 1 - 10 av 1256

2019

Towards an Internet of Things society: Perspectives from government agencies in Sweden
Juho Lindman, Ted Saarikko
Proceedings of the Annual Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

How the West was Lost: Chief Information Officers and the Battle of Jurisdictional Control
Johan Magnusson, Erik Högberg, Hampus Sjöman
Hawaii International Conference on Information Science, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of API Strategy
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
IEEE Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

From Narratives to Numbers: Data Work and Patient-Generated Health Data in Consultations.
Tomas Lindroth, Anna Sigridur Islind, Gunnar Steineck, Johan Lundin
Studies in Health Technology and Informatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perceiving understanding through unimodal and multimodal micro-feedback in intercultural dialogue
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Proceedings of the Workshop on Dialogue and Perception, Gothenburg, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Challenges in Mathematics Teachers' Introduction to a Digital Textbook: Analyzing Contradictions
Marie Utterberg, Martin Tallvid, Johan Lundin, Berner Lindström
Proceedings of Society for Information Technology & Teacher Education International Conference 2018, Chesapeake, VA, Association for the Advancement of Computing in Education (AACE), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Decision-support system for cancer rehabilitation: designing for incorporating of quantified data into an existing practice.
Katerina Cerna, Anna Sigridur Islind, Gunnar Steineck, Johan Lundin
Proceedings of the 10th Nordic Conference on Human-Computer Interaction, ACM, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Memory of fictional information: fictional status and source
Pierre Gander
Proceedings of the 14th SweCog Conference, Skövde, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Designing for technology-mediated collaboration
Stefan Nilsson
Göteborg, Göteborgs Universitet, Doktorsavhandling 2018
Doktorsavhandling

Visar 1 - 10 av 1256

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?