Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Everything old is new again: The ethics of digital inquiry and its design
C. M. Ess, Ylva Hård af Segerstad
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger, Mark Elam (red.), Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Working paper 2019
Working paper

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Model Driven Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Short Paper Proceedings of the 13th International Workshop on Value Modeling and Business Ontologies, CEUR, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Platformization of a Cloud Service
Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
Internationl Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor livia.norstrom@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 81 - 90 av 1405

2019

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Same Same But Different: Changes in Social Media Practices Over Time
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '19 Proceedings of the 10th International Conference on Social Media and Society, New York, NY, USA, ACM, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Internet Filtering: A Solution to Harmful and Illegal Content?
Marie Eneman
Proceedings of 2019 IEEE SmartWorld, Ubiquitous Intelligence & Computing, Advanced & Trusted Computing, Scalable Computing & Communications, Cloud & Big Data Computing, Internet of People and Smart City Innovation, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Authenticity, role-play and simulation: In-scenario corrections in maritime training
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
The 18th Biennial EARLI Conference SIG 14, Aachen, Germany, 12-16 August, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Prototype driven learning and inquiry. A case study of architectural design and conceptualization
Jonas Ivarsson, Todd Nicewonger
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Edited By Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger& Mark Elam., Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Mobile Technology for Inclusive Society: User Modelling for Targeted Integration
Sylvana Sofkova Hashemi, Nataliya Berbyuk Lindström
Fifteenth International Conference on Technology, Knowledge & Society, 11-12 March 2019, ELISAVA – Barcelona School of Design and Engineering, Barcelona, Spain., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Cultural Diversity in the Digital Age: Developing Mobile Support for Migrant Professionals.
Nataliya Berbyuk Lindström, Sylvana Sofkova Hashemi
Fifteenth International Conference on Technology, Knowledge & Society, 11-12 March 2019, ELISAVA – Barcelona School of Design and Engineering, Barcelona, Spain., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teachers' Expected and Perceived Gains of Participation in Classroom Based Design Activities
Peter Börjesson, Wolmet Barendregt, E. Eriksson, Olof Torgersson, T. Bekker
CHI '19 Proceedings of the 2019 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems , ACM Digital Library, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

What's Missing: The Role of Instructional Design in Children's Games-Based Learning
L. Benton, A. Vasalou, Wolmet Barendregt, Leona Bunting, A. Revesz et al.
Proceedings of the 2019 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 81 - 90 av 1405

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=9&selectedTab=3&pageNumber=1&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26sortBy%3DphoneNumber%26publicationPageNumber%3D9%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3Bprint%3Dtrue&sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&print=true
Utskriftsdatum: 2020-01-21