Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Working paper 2019
Working paper

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Model Driven Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Short Paper Proceedings of the 13th International Workshop on Value Modeling and Business Ontologies, CEUR, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Platformization of a Cloud Service
Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
Internationl Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

MOBILE TECHNOLOGY FOR WORKPLACE INTEGRATION OF MIGRANT ENGINEERS IN SWEDEN: AN EXPLORATIVE STUDY
Nataliya Berbyuk Lindström, Yaya Malik, Sabrien Sultan
Organizing Migration and Integration in Contemporary Societies - OMICS Conference, 6-8 November, 2019, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor livia.norstrom@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 71 - 80 av 1404

2019

Being filmed at work: How police perceive citizens’ use of cameras to conduct sousveillance
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
24th UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK, April 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Institutional Logics and Digital Collective Action at Amnesty International–the Decoder Initiative
Lisen Selander, Sirkka Jarvenpaa
In Proceedings of the 52nd Hawaii International Conference on System Sciences., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Software platform establishment: effectuation and entrepreneurial awareness
Ted Saarikko, K. Jonsson, T. Burstrom
Information Technology & People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INFORMAL LEARNING IN AN ONLINE CITIZEN SCIENCE COMMUNITY
Karin Ekman
EDULEARN19 Proceedings, Palma, Spain, IATED, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

From Taximeter to App – Digital Platforms and the Transformation of Transportation
Ioanna Constantiou, Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
14th Organization Studies Workshop - Technology and Organization, Mykonos, 23-25 May, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Sharing Platforms and Institutional Challenges
Jan Ljungberg, Mikael Gustavsson
15th Workshop on New Institutionalism in Organization Theory, Uppsala, 15-16 March, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 71 - 80 av 1404

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=8&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D5%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DphoneNumber%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsortBy%253Demail%2526selectedTab%253D2%2526print%253Dtrue%26print%3Dtrue&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsortBy%3Demail%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-01-18