Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Anesthesiologist to surgeon: Can we let the patient breathe again?
Mikaela Åberg, Jonas Ivarsson
IIEMCA19 - International Institute for Ethnomethodology and Conversation Analysis, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Educating future generations’ master mariners: Using visualization for re-creating, assessing and learning from prior performance in post-simulation debriefings
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
Proceedings of the 20th International Association of Maritime Universities Conference (IAMU AGA20), Tokyo, Japan. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 95

Visar 61 - 70 av 1355

2019

Enabling interaction and engagement to pursue behaviour change in Citizen Science initiatives
Karin Ekman, Alexandra Weilenmann
CitSci2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Vi träffas där vi sågs sist.
Alexandra Weilenmann
Sånt vi bara gör, Carlsson Förlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

User experience of digital technologies in citizen science
Artemis Skarlatidou, Marisa Ponti, James Sprinks, Christian Nold, Muki Haklay et al.
JCOM - Journal of Science Communication, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Robot takeover? Analyzing human and technological agency in automated decision-making in social services
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
16th Scandinavian Workshop on e-Government, January 30-31, University of South-Eastern Norway, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

2018

"Dear Internet…": A Sentiment Analysis of Trailing Spouses’ Blogs
Alexei Koveshnikov, Heidi Wechtler, Juho Lindman
44th European International Business Academy Conference (EIBA), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Utredning och rehabilitering av förvärvad hjärnskada hos barn och ungdomar. Presentation av en klinisk utredningsmodell.
Åsa Fyrberg, L. Falk, Susanne Hansson Torgeby, Camilla Törngren, Hanna Ohlsson et al.
Nationell konferens "Habilitering 2018", Göteborg, Sverige, september 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

“She liked the picture so I think she liked it” Unpacking the social practice of liking
Beata Jungselius
Proceedings of International Conference Social Networks, Digital Traces and Electronic Communication, Le Havre, France, Université Le Havre NormandieUMR IDEES Le Havre - IUT Le HavreDépartement Information Communication, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Experiences Applying e3 Value Modeling in a Cross-Company Study
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Eric Knauss
Proceedings of 37th International Conference on Conceptual Modeling (ER 2018), Lecture Notes in Computer Science, Springer, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Conceptualizing ‘Use’ in Social Media Studies
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '18 Proceedings of the 9th International Conference on Social Media and Society, ACM International Conference Proceeding Series, Association for Computing Machinery, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

When robot personalisation does not help: Insights from a robot-supported learning study
Alex Gao, Wolmet Barendregt, Mohammad Obaid, Ginevra Castellano
Proceedings of RO-MAN'. 27th International Symposium on Robot and Human Interactive Communication, IEEE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 61 - 70 av 1355

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=7&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FlanguageId%3D100001%26print%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D8%26selectedTab%3D3%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FtipFriend%253Dtrue%2526amp%253BtipUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253FfeedbackForm%25253Dtrue%252526returnAddress%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fait.gu.se%2525252Fom-institutionen%2525252F%252526recipientName%25253DPeter%25252BLarsson%252526encodedEmail%25253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BtipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FfeedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526recipientName%253DPeter%252BLarsson%2526encodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26amp%3BtipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FfeedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526recipientName%253DPeter%252BLarsson%2526encodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&feedbackForm=true&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-11-18