Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Show Them or Involve Them? Two Organizations of Embodied Instruction
Bryn Evans, Oskar Lindwall
Research on Language and Social Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital infrastructures for patient centered care: Examining two strategies for recombinability
M. Grisot, Tomas Lindroth, A. S. Islind
Exploring Digital Ecosystems. Lecture Notes in Information Systems and Organisation, vol 33. Lazazzara A., Ricciardi F., Za S. (eds), pp. 289-300, Springer, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Exploring Blockchain Municipal Use Cases
Livia Norström, Juho Lindman
Americas Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Understanding the elderly and their next of kin’s usage of mobile personal safety service
Olli Säynätmäki, Yixin Zhang
Journal of Systems and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Pettersson, Karin Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 94

Visar 41 - 50 av 1466

2020

Framing Crisis Information Systems: The Case of WIS
Ted Saarikko, Urban Nuldén, Pär Meiling, Kalevi Pessi
Proceedings of the 53rd Hawaii International Conference on System Sciences | 2020, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

2019

“Going on trial”: “Going on Trial”: Teachers’ team performance in social media groups when facing problematic work-related issues
Louise Peterson, Annika Lantz-Andersson, Thomas Hillman, Mona Lundin, Annika Bergviken Rensfeldt
Virtual Learning Sites as Languaging Spaces - Critical Issues on Languaging Research in Changing Eduscapes, Cham, Switzerland, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Emotions in Robots: Embodied Interaction in Social and Non-Social Environments
Robert Lowe
Multimodal Technologies and Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bridging Connectionism and Relational Cognition through Bi-directional Affective-Associative Processing
Robert Lowe, Alexander Almér, Christian Balkenius
Open Information Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulating Police Body-Worn Camera Practice - A Four Modality Perspective
Marie Eneman, Dick Stenmark, Jan Ljungberg, Erik Borglund
Proceedings of the 10th Scandinavian Conference on Information Systems (SCIS), Finland, 2019., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Robotics and the quality of life: the case of robotics assisted surgery
R. Giovagnoli, A. Crucitti, Gordana Dodig-Crnkovic
Philosophical Inquiries, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cashless: a dead end for sweden?
Björn Eriksson, U. Sandhill
Digital Transformation and Public Services. Societal Impacts in Sweden and Beyond. Anthony Larsson, Robin Teigland (red.), Taylor and Francis, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 41 - 50 av 1466

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?