Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital infrastructures for patient centered care: Examining two strategies for recombinability
M. Grisot, Tomas Lindroth, A. S. Islind
Exploring Digital Ecosystems. Lecture Notes in Information Systems and Organisation, vol 33. Lazazzara A., Ricciardi F., Za S. (eds), pp. 289-300, Springer, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Exploring Blockchain Municipal Use Cases
Livia Norström, Juho Lindman
Americas Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Understanding the elderly and their next of kin’s usage of mobile personal safety service
Olli Säynätmäki, Yixin Zhang
Journal of Systems and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

The Logic of Social Practices
Raffaela Giovagnoli, Robert Lowe
Springer, Samlingsverk 2020
Samlingsverk

Habit-Based and Goal-Directed Systems: Knowledge Transfer in Individual and Social Learning
Robert Lowe
Studies in Applied Philosophy, Epistemology and Rational Ethics, Sapere, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 21 - 30 av 1465

2020

Digital and Conventional Matchmaking – Similarities, Differences and Tensions
Frida Ivarsson, Fredrik Svahn
Proceedings of the Annual Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Trouble and Repair in Child–Robot Interaction: A Study of Complex Interactions With a Robot Tutee in a Primary School Classroom
Sofia Serholt, Lena Pareto, Sara Ekström, Sara Ljungblad
Frontiers in Robotics and AI, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Communicative challenges among physicians, patients, and family caregivers in cancer care: An exploratory qualitative study in Ethiopia
Betlehem Girma Kebede, Aynalem Abraha, Rune Andersson, Christian Munthe, Mats Linderholm et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Computational Alternatives Vignettes for Place- and Activity-Centered Digital Services for Public Libraries
Daisy Yoo, Aurélien Tabard, Alix Ducros, Peter Dalsgaard, Clemens Nylandsted Klokmose et al.
Proceedings ACM CHI 2020, ACM, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Micro-Feedback as Cues to Understanding in Communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Special Issue of CLASP Papers in Computational Linguistics, Vol. 2, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Micro-feedback as cues to understanding in communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Dialogue and Perception: Extended papers from DaP2018, Gothenburg, Sweden, Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability (CLASP), Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 1465

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?