Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

The faster the better? Innovation speed and user interest in open source software
John Qi Dong, Weifang Wu, Yixin Zhang
Information & Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implementation of Automation as Distributed Cognition in Knowledge Work Organizations: Six Recommendations for Managers
Aleksandre Asatiani, E Penttinen, T Rinta-Kahila, A Salovaara
International Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of API Strategy
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Imed Hammouda, Eric Knauss
IEEE Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Training and assessing future mariners in simulated environments: The need to train the trainer
Charlott Sellberg
9th Workshop on Training and Assessment, Drammen, Norway, 9-10 October, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teaching as Professional Practice. At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg.
Kemmis Stephen, Rachel Jekhelln, Charlotte Arkenback-Sundström, Gun-Britt Wärvik
At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Social Media
Beata Jungselius
Göteborg, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Chapter 8: Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

DIGITAL STRATEGY FORMATION: FOSTERING NEW INSTITUTIONAL WORK PRACTICES
Taline Jadaan
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 191 - 200 av 1351

2017

Evolving Shared Platforms: An Imbrication Lens
Fatemeh Saadatmand, Rikard Lindgren, Ulrike Schultze
Thirty Eighth International Conference on Information Systems, South Korea 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Goals, Workflow, and Value: Case Study Experiences with Three Modeling Frameworks
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Jamiel Debbiche, Martina Freiholtz et al.
Lecture Notes in Business Information Processing, Springer, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Pragmatics: From language as a system of signs to language use
Jens Allwood
The Routledge Handbook of Language and Dialogue / edited by Edda Weigand., New York, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Conditions Influencing Mathematics Teachers´ Uptake of Digital Tools – a Systematic Literature Review
Marie Utterberg, Johan Lundin, Berner Lindström
In P. Resta & S. Smith (Eds.), Proceedings of Society for Information Technology & Teacher Education International Conference 2017 (pp. 2016-2029). Chesapeake, VA: Association for the Advancement of Computing in Education (AACE), Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Mobile resources for integration: how availability meets the needs of newly arrived Arabic-speaking migrants in Sweden
Nataliya Berbyuk Lindström, Sylvana Sofkova Hashemi, Lorna Bartram, Linda Bradley
CALL in a climate of change: adapting to turbulent global conditions – short papers from EUROCALL 2017 , Voillans France: Research-publishing.net, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Opportunities and Risks of Blockchain Technologies (Dagstuhl Seminar 17132)
Roman Beck, Christian Becker, Juho Lindman, Matti Rossi
Schloss Dagstuhl-Leibniz-Zentrum fuer Informatik, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Programming the State - Digital Technology and Institutional Design
Fredrika Lagergren
Proceedings of the IS4SI 2017 Summit DIGITALISATION FOR A SUSTAINABLE SOCIETY, Basel, MDPI AG, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Visar 191 - 200 av 1351

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?