Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Working paper 2019
Working paper

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Model Driven Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Short Paper Proceedings of the 13th International Workshop on Value Modeling and Business Ontologies, CEUR, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Platformization of a Cloud Service
Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
Internationl Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

MOBILE TECHNOLOGY FOR WORKPLACE INTEGRATION OF MIGRANT ENGINEERS IN SWEDEN: AN EXPLORATIVE STUDY
Nataliya Berbyuk Lindström, Yaya Malik, Sabrien Sultan
Organizing Migration and Integration in Contemporary Societies - OMICS Conference, 6-8 November, 2019, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 11 - 20 av 1404

2019

Digitalization and labour market integration of highly educated migrants in Sweden: perspectives of teachers, engineers and health care staff on use of mobile technology for integration purposes
Nataliya Berbyuk Lindström, Sylvana Sofkova Hashemi
Organizing Migration and Integration in Contemporary Societies - OMICS Conference, 6-8 November, 2019, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A PUPIL PERSPECTIVE ON THE IMPACT OF A MOBILE PHONE BAN IN A SECONDARY SCHOOL
Anita Grigic Magusson
ICERI2019 Proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of API Strategy
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Imed Hammouda, Eric Knauss
IEEE Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Micro-feedback as cues to understanding in communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Classifying Confusion: Autodetection of Communicative Misunderstandings using Facial Action Units
Borges, Lindblom, Clarke, Anna Jia Gander, Robert Lowe
8th International Conference on Affective Computing and Intelligent Interaction (ACII), Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Challenges in Mathematics Teachers' Introduction to a Digital Textbook: Analyzing Contradictions
Marie Utterberg, Martin Tallvid, Johan Lundin, Berner Lindström
The Journal of computers in mathematics and science teaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Teacher Initiated Collaborative Learning Processes for Innovative#11;Learning
Torbjörn Ott, Henrik Gullberg, Martin Tallvid
International Congress for School Effectiveness and Improvement (ICSEI), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Design and Implementation of a Digital Agenda in Upper Secondary School and Adult Education
Torbjörn Ott, Anneli Schwartz
International Congress for School Effectiveness and Improvement (ICSEI), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 11 - 20 av 1404

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=2&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpageNumber%3D1%26selectedTab%3D2%26sortBy%3Demail%26print%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D9%26feedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FlanguageId%253D100001%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BlanguageId%3D100001%26amp%3BdisableRedirect%3Dtrue%26amp%3BreturnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F&pageNumber=1&sortBy=email&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FlanguageId%3D100001%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&languageId=100001&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2020-01-17