Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Maturity in the Public Sector: Design and Evaluation of a new model
Johan Magnusson, Andreas Nilsson
SWEG2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Working paper 2019
Working paper

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Model Driven Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Short Paper Proceedings of the 13th International Workshop on Value Modeling and Business Ontologies, CEUR, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Platformization of a Cloud Service
Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
Internationl Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

MOBILE TECHNOLOGY FOR WORKPLACE INTEGRATION OF MIGRANT ENGINEERS IN SWEDEN: AN EXPLORATIVE STUDY
Nataliya Berbyuk Lindström, Yaya Malik, Sabrien Sultan
Organizing Migration and Integration in Contemporary Societies - OMICS Conference, 6-8 November, 2019, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 1371 - 1380 av 1404

2002

Sharing of Mobile Tools: An ethnographic Workplace Study in a Car Repair Shop
Niclas Andreasson, Johan Axelsson, Jonas Kuschel
Proceedings of the 25th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Verifying Erlang code: a resource locker case-study
Thomas Arts, Clara Benac Earle, John Derrick
In Proc. Int. Symposium of Formal Methods Europe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

IFL 2002
Thomas Arts, Ricardo Pena
Proceedings of 14th InternationalWorkshop on Implementation of Functional Languages, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Scheduler Properties derived from Local Restrictions
Thomas Arts, Juan José Sánchez Penas
In Proc. of ACM SIGPLAN Erlang workshop ’02, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modular Termination Proofs for Rewriting Using Dependency Pairs
Jürgen Giesl, Thomas Arts, Enno Ohlebusch
Journal of Symbolic Computation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trace analysis of Erlang programs
Thomas Arts, Lars-Åke Fredlund
SIGPLAN Notices, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Typology of Online Learning Communities
Urban Carlén, Ove Jobring, Martin Qvistgård, Mona Nilsen
First International Conference on NetLearning, Ronneby, Sweden 25-27 november, 2002, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Walking & Talking - Sharing best practice
Johan Lundin, Maria Magnusson
IEEE International Workshop on Mobile and Wireless Technologies in Education, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Techniques for Synchronizing Distributed Participants in a Net-Scenario
Johan Lundin, Farshad Taghizadeh
International Workshop on Wireless and Mobile Technologies in Education, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Improviisatorial change management: new work forms with groupware
Agneta Ranerup, Agneta Nilsson
Electronic Government:design, applications & management, ed. Grönlund Å., Hershey, idea Group Publishing, Kapitel i bok 2002
Kapitel i bok

Visar 1371 - 1380 av 1404

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=138&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D9%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FpublicationPageNumber%253D3%2526selectedTab%253D3%2526languageId%253D100001%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253FsortBy%25253Demail%252526amp%25253BselectedTab%25253D2%252526amp%25253Bprint%25253Dtrue%2526sortBy%253Demail%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253Bprint%253Dtrue%26languageId%3D100001%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3Bprint%3Dtrue&sortBy=lastName,firstName&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D3%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsortBy%253Demail%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253Bprint%253Dtrue%26sortBy%3Demail%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3Bprint%3Dtrue&selectedTab=2&print=true
Utskriftsdatum: 2020-01-17