Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Computational Alternatives Vignettes for Place- and Activity-Centered Digital Services for Public Libraries
Daisy Yoo, Aurélien Tabard, Alix Ducros, Peter Dalsgaard, Clemens Nylandsted Klokmose et al.
Proceedings ACM CHI 2020, ACM, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Micro-Feedback as Cues to Understanding in Communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Special Issue of CLASP Papers in Computational Linguistics, Vol. 2, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Micro-feedback as cues to understanding in communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Dialogue and Perception: Extended papers from DaP2018, Gothenburg, Sweden, Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability (CLASP), Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Perspectives of Nurses and Doulas on the Use of Information and Communication Technology in Intercultural Pediatric Care: Qualitative Pilot Study.
Nataliya Berbyuk Lindström, Rocío Rodríguez Pozo
JMIR pediatrics and parenting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 95 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 95 av 95

Visar 1371 - 1380 av 1442

2003

Att fånga Nätet. Kvalitativa metoder för Internetforskning
Malin Sveningsson, Mia Lövheim, Magnus Bergquist
Lund, Studentlitteratur, Bok 2003
Bok

Regulation & Online Environments
Marie Eneman
Sutter et al (eds) Controlling Information in the Online Environments, the 18th Bileta Annual Conference London, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Customizing UML with Stereotypes
Miroslaw Staron
Ronneby, Blekinge Insitute of Technology, Licentiatsavhandling 2003
Licentiatsavhandling

Students as Subjects in Software Engineering Experimentation
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron, Claes Wohlin
Software Engineering Research and Practice (Conference), Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

On model transformations in UML-Based Software Development Process
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
International Conference on Software Engineering and Applications, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Inconsistencies in Student Designs
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
International workshop on Consistency Problems in UML, UML, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

Improving UML-Based Software Development by Using Stereotypes for Modeling Persistency
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
International Conference on Software Engineering and Applications, Paper i proceeding 2003
Paper i proceeding

”I can’t talk now, I’m in a fitting room”: Availability and Location in Mobile Phone Conversations
Alexandra Weilenmann
Environment and Planning A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Erlang Workshop
Thomas Arts, Bjarne Däcker
Proceedings of the 2003 ACM SIGPLAN Workshop on Erlang, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

VoDkaV Tool: Model Checking for Extracting Global Scheduler Properties from Local Restrictions
Thomas Arts, Juan José Sánchez Penas
Third International Conference on Application of Concurrency to System Design, IEEE Computer Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2003
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1371 - 1380 av 1442

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?