Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

The faster the better? Innovation speed and user interest in open source software
John Qi Dong, Weifang Wu, Yixin Zhang
Information & Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retaining users after privacy invasions: The roles of institutional privacy assurances and threat-coping appraisal in mitigating privacy concerns
Le Wang, Zao Sun, Xiaoyong Dai, Yixin Zhang, Hai-hua Hu
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Model Driven Information Systems
Håkan Enquist, Tomas Jonsson
Short Paper Proceedings of the 13th International Workshop on Value Modeling and Business Ontologies, CEUR, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Organizing for Social Impact: Current Insights and Future Research Avenues on Collective Action, Social Movements, and Digital Technologies
Amber Young, Lisen Selander, Emmanuelle Vaast
Information and organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Being filmed at work: How police perceive citizens’ use of cameras to conduct sousveillance
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
24th UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK, April 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Institutional Logics and Digital Collective Action at Amnesty International–the Decoder Initiative
Lisen Selander, Sirkka Jarvenpaa
In Proceedings of the 52nd Hawaii International Conference on System Sciences., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Software platform establishment: effectuation and entrepreneurial awareness
Ted Saarikko, K. Jonsson, T. Burstrom
Information Technology & People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INFORMAL LEARNING IN AN ONLINE CITIZEN SCIENCE COMMUNITY
Karin Ekman
EDULEARN19 Proceedings, Palma, Spain, IATED, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 91

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand mikael.lindquist@gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor vasiliki.mylonopoulou@gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Lindström, Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 91

Visar 1331 - 1339 av 1339

2001

MobiLearn: Competence Development for Nomads
Johan Lundin, Urban Nuldén, Lars M. Persson
2001 conference on human factors in computing systems (CHI), Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

Mobile Scenarios: Supporting Collaborative Learning among Mobile People
Patrik Gustavsson, Johan Lundin, Urban Nuldén, Farshad Taghizadeh
IRIS 24, Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

Searching for the Virtual Community
Anna Maria Szczepanska
Proceedings of IRIS 24: 24th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, August 11-14, 2001, Bergen, Norway., Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

Local use and sharing of mobile phones
Alexandra Weilenmann, Catrine Larsson
Wireless World: Social and Interactional Aspects of the Mobile Age, Godalming and Hiedleburg, Springer-Verlag, Kapitel i bok 2001
Kapitel i bok

Negotiating Use: Making Sense of Mobile Technology
Alexandra Weilenmann
Journal of Personal and Ubiquitous Computing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On-line forums as a tool for people-centred governance:experiences from local government in Sweden
Agneta Ranerup
Community informatics: shaping computer-mediated social relations eds L. Keeble & D. Loader, London, Routledge, Kapitel i bok 2001
Kapitel i bok

The Power of Gifts: Organizing Social Relationships in Open Source Communities
Magnus Bergquist, Jan Ljungberg
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Practising Peer Review in Organizations: a Qualifier for Knowledge Dissemination and Legitimization
Magnus Bergquist, Jan Ljungberg, Ulrika Snis-Lundh
Journal of Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who do you Trust? Beyond encryption, secure e-business
Mathias Klang
Decision Support Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1331 - 1339 av 1339

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?