Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Model Driven Information Systems
Håkan Enquist, Tomas Jonsson
Short Paper Proceedings of the 13th International Workshop on Value Modeling and Business Ontologies, CEUR, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Organizing for Social Impact: Current Insights and Future Research Avenues on Collective Action, Social Movements, and Digital Technologies
Amber Young, Lisen Selander, Emmanuelle Vaast
Information and organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Being filmed at work: How police perceive citizens’ use of cameras to conduct sousveillance
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
24th UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK, April 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Institutional Logics and Digital Collective Action at Amnesty International–the Decoder Initiative
Lisen Selander, Sirkka Jarvenpaa
In Proceedings of the 52nd Hawaii International Conference on System Sciences., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Software platform establishment: effectuation and entrepreneurial awareness
Ted Saarikko, K. Jonsson, T. Burstrom
Information Technology & People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INFORMAL LEARNING IN AN ONLINE CITIZEN SCIENCE COMMUNITY
Karin Ekman
EDULEARN19 Proceedings, Palma, Spain, IATED, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Anesthesiologist to surgeon: Can we let the patient breathe again?
Mikaela Åberg, Jonas Ivarsson
IIEMCA19, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

From Taximeter to App – Digital Platforms and the Transformation of Transportation
Ioanna Constantiou, Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
14th Organization Studies Workshop - Technology and Organization, Mykonos, 23-25 May, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 88 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 88 av 88

Visar 1331 - 1338 av 1338

2001

MobiLearn: Competence Development for Nomads
Johan Lundin, Urban Nuldén, Lars M. Persson
2001 conference on human factors in computing systems (CHI), Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

Searching for the Virtual Community
Anna Maria Szczepanska
Proceedings of IRIS 24: 24th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, August 11-14, 2001, Bergen, Norway., Paper i proceeding 2001
Paper i proceeding

Local use and sharing of mobile phones
Alexandra Weilenmann, Catrine Larsson
Wireless World: Social and Interactional Aspects of the Mobile Age, Godalming and Hiedleburg, Springer-Verlag, Kapitel i bok 2001
Kapitel i bok

Negotiating Use: Making Sense of Mobile Technology
Alexandra Weilenmann
Journal of Personal and Ubiquitous Computing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On-line forums as a tool for people-centred governance:experiences from local government in Sweden
Agneta Ranerup
Community informatics: shaping computer-mediated social relations eds L. Keeble & D. Loader, London, Routledge, Kapitel i bok 2001
Kapitel i bok

The Power of Gifts: Organizing Social Relationships in Open Source Communities
Magnus Bergquist, Jan Ljungberg
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Practising Peer Review in Organizations: a Qualifier for Knowledge Dissemination and Legitimization
Magnus Bergquist, Jan Ljungberg, Ulrika Snis-Lundh
Journal of Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who do you Trust? Beyond encryption, secure e-business
Mathias Klang
Decision Support Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1331 - 1338 av 1338

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?