Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Interactions with an Empathic Robot Tutor in Education: Students’ Perceptions Three Years Later
Sofia Serholt
Artificial Intelligence and Inclusive Education: Speculative Futures and Emerging Practices, Singapore, Springer Nature Singapore Pte Ltd., Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Internet Filtering: A Solution to Harmful and Illegal Content?
Marie Eneman
Proceedings of the Ethics and Human Rights in Smart Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Social media and sexual grooming of children
Marie Eneman
Proceedings of European Communication Research and Education Association (ECREA) Children-Youth-Media (CYM), September, 2019, Spain., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Police Investigations of Child Abuse Material - Challenges and Possibilities with Digital Technology
Marie Eneman
24th UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK, April, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Value positions viewed through the lens of automated decision-making: The case of social services
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Government Information Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the emerging body-worn camera practice within the Swedish police
Marie Eneman
Proceedings of 27th European Conference on Information Systems, Sweden 2019 , Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Dimensions of Context. Classifying Approaches to the Context of Communication
Jens Allwood, Elisabeth Ahlsén
P. Konderak (Ed.) Cognitive Semiotics: Perspectives on the Study of Meaning-Making. Filozofia I Nauka. Studia filozoficzne i interdyscylinarne, Tom 7, czesk 1, pp. 77-90., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Towards an Internet of Things society: Perspectives from government agencies in Sweden
Juho Lindman, Ted Saarikko
Proceedings of the 52nd Hawaii International Conference on System Sciences, Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Blockchain-Based Electronic Identification: Cross-Country Comparison of Six Design Choices
Anar Bazarhanova, Juho Lindman, Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Eric Chou
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems (ECIS), Stockholm & Uppsala, Sweden, June 8-14, 2019, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

How the West was Lost: Chief Information Officers and the Battle of Jurisdictional Control
Johan Magnusson, Erik Högberg, Hampus Sjöman
Hawaii International Conference on Information Science, Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 82

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Johansson Bunting, Leona Doktorand/​projektassistent leona.johansson.bunting@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Sandberg Jadaan, Taline Doktorand/​projektassistent taline.jadaan@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Meiling, Pär Institutionskoordinator 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor 031-786 5634 alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Lindström, Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Universitetsadjunkt anna.jia.gander@gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 82

Visar 1311 - 1315 av 1315

2001

Negotiating Use: Making Sense of Mobile Technology
Alexandra Weilenmann
Journal of Personal and Ubiquitous Computing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On-line forums as a tool for people-centred governance:experiences from local government in Sweden
Agneta Ranerup
Community informatics: shaping computer-mediated social relations eds L. Keeble & D. Loader, London, Routledge, Kapitel i bok 2001
Kapitel i bok

The Power of Gifts: Organizing Social Relationships in Open Source Communities
Magnus Bergquist, Jan Ljungberg
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Practising Peer Review in Organizations: a Qualifier for Knowledge Dissemination and Legitimization
Magnus Bergquist, Jan Ljungberg, Ulrika Snis-Lundh
Journal of Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who do you Trust? Beyond encryption, secure e-business
Mathias Klang
Decision Support Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1311 - 1315 av 1315

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?