Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Micro-Feedback as Cues to Understanding in Communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Special Issue of CLASP Papers in Computational Linguistics, Vol. 2, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Micro-feedback as cues to understanding in communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Dialogue and Perception: Extended papers from DaP2018, Gothenburg, Sweden, Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability (CLASP), Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Perspectives of Nurses and Doulas on the Use of Information and Communication Technology in Intercultural Pediatric Care: Qualitative Pilot Study.
Nataliya Berbyuk Lindström, Rocío Rodríguez Pozo
JMIR pediatrics and parenting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 95 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se

Visar 51 - 95 av 95

Visar 1241 - 1250 av 1441

2005

Description of a common understanding of doctoral studies with the VDS. Doctoral studies – organization, degrees, structure and qualifications in KAL countries.
Berner Lindström, Louise Peterson
VDS 6.2.3. EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Report prepared for the European Commission, DG, Grenoble, France., Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

PhD Education in Europe. Description of institutional, formal and legal issues.
Berner Lindström, Louise Peterson
VDS 6.2.2. EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Report prepared for the European Commission, DG, Grenoble, France., Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

IKT för ett bättre lärande.
Berner Lindström
SVIT 2005, Göteborg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2005
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

CSCL The next ten years - a European perspective
Chris Jones, Lone Dirckinck-Holmfeld, Berner Lindström
CSCL 2005, Taipei, Taiwan, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

State of European PhD Educationa and training in the domain of TEL.
Berner Lindström, Louise Peterson
Report, VDS 6.2.1. EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Report prepared for the European Commission, DG, Grenoble, France., Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

Patterns of Facilitation in Distributed Problem-Based Learning Pedagogical Approaches to Promote Active Student Participation
Frode Guribye, Berner Lindström, G. A. Bakke
The European Research Workshop on Understanding and Rethinking the Technology-mediated Workplace, Liège, Belgium, Oct 26-28, 2005., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2005
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

‘Copernicus’ Experiencing a Failing Project for Reflection and Learning
Christian Hardless, Malin Nilsson, Urban Nuldén
Management Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A new leader election implementation
Thomas Arts, Hans Svensson
Proc. of the Fourth ACM SIGPLAN Erlang Workshop, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

The Role of Events in Actor Network Analysis of IT-Based Change
S. Cho, L. Mathiassen, Agneta Nilsson
In Proceedings of Americas Conference on Information Systems AMCIS, Omaha, Nebraska, USA. , Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Motives in the Design of Public E-services. The Example of Quasi-Markets for Education
Agneta Ranerup
Critical Computing: Proceedings of the Fourth Decennial Aarhus Conference, August 2005, Aarhus. Eds. O. Bertelsen, N. Bouvin, P. Krogh & M. Kyng, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Visar 1241 - 1250 av 1441

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?