Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Nurses' work practices in design: managing the complexity of pain
Katerina Cerna, Alexandra Weilenmann, Jonas Ivarsson, Hans Rysedt, A. S. Islind et al.
Journal of Workplace Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expectations of AI for Surveillance in Policing
Marie Eneman, Marie Griffiths, Jan Ljungberg, Rachel McLean, Bertil Rolandsson et al.
Proceedings of The 9th biennial Surveillance & Society conference of the Surveillance Studies Network, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Governmental Surveillance -The balance between legal security and privacy
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Proceedings of the UK Academy for Information Systems (UKAIS) Conference, Oxford, UK., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Translating Robotic Process Automation in social work: Aspired changes and the role of technology
Agneta Ranerup
Presented at the 17th Scandinavian Workshop on E-government (SWEG), Gothenburg, January 29-30 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Framing Crisis Information Systems: The Case of WIS
Ted Saarikko, Urban Nuldén, Pär Meiling, Kalevi Pessi
Proceedings of the 53rd Hawaii International Conference on System Sciences | 2020, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Karlsson, Jens Assistent jens.karlsson.2@gu.se
Junros, Joanna Assistent joanna.junros@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 95

Visar 1211 - 1220 av 1422

2006

What are you searching for? A content analysis of intranet search engine logs
Dick Stenmark
Proceedings of IRIS29, Helsingør, Denmark, August 12-15, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Electronic Markets Connecting Citizens to Pension Reform
Agneta Ranerup
Electronic Markets, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2005

Game Ethics - Homo Ludens as a Computer Game Designer and Consumer
Gordana Dodig-Crnkovic, Thomas Larsson
International Journal of Information Ethics Special Issue on The Ethics of EGames, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

System Modeling and Information Semantics
Gordana Dodig-Crnkovic
Proceedings of the Fifth Conference for the Promotion of Research in IT at New Universities and University Colleges in Sweden, Ed: Bubenko jr, J., Eriksson O., Fernlund H. & Lind M., Studentlitteratur, Lund, 2005, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

How intranets differ from the web: organisational culture's effect on technology
Dick Stenmark
Proceedings of ECIS 2005, Regensburg, Germany, 26-28 May, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Organisational creativity in context: Learning from a failing attempt to introduce IT-support for creativity
Dick Stenmark
International Journal of Technology and Human Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Searching the intranet: Corporate users and their queries
Dick Stenmark
Proceedings of ASIS&T 2005, Charlotte, North Carolina October 28-November 2, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Knowledge sharing on a corporate intranet: Effects of re-instating web authoring capabilities
Dick Stenmark
Proceedings of ECIS 2005, Regensburg, Germany, 26-28 May, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

One week with a corporate search engine: A time-based analysis of intranet information seeking
Dick Stenmark
Proceedings of AMCIS 2005, Omaha, Nebraska, August 11-14, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Visar 1211 - 1220 av 1422

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?