Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Training and assessing future mariners in simulated environments: The need to train the trainer
Charlott Sellberg
9th Workshop on Training and Assessment, Drammen, Norway, 9-10 October, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teaching as Professional Practice. At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg.
Kemmis Stephen, Rachel Jekhelln, Charlotte Arkenback-Sundström, Gun-Britt Wärvik
At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Social Media
Beata Jungselius
Göteborg, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Chapter 8: Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

DIGITAL STRATEGY FORMATION: FOSTERING NEW INSTITUTIONAL WORK PRACTICES
Taline Jadaan
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Procedural Knowledge Requirements in the Design of Genome Data Boundary Resources
Anna Penninger, Juho Lindman
International Conference for Information Systems (ICIS2019), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 92

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Lindström, Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 92

Visar 1191 - 1200 av 1350

2005

Special section on formal methods for industrial critical systems
Thomas Arts, Jaco van de Pol
Int. Journal on Software Tools for Technology Transfer, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Samarbete i Nätbaserade Lärgemenskaper
Urban Carlén
Jobring. O. & Carlén U. (red.). Att Förstå Lärgemenskaper och Mötesplatser på Nätet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

Att förstå lärgemenskaper och mötesplatser på nätet
Ove Jobring, Urban Carlén
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2005
Samlingsverk

Perspektiv på varaktighet i gemenskaper
Ove Jobring
Jobring & U. Carlén (Eds.), Att förstå lärgemenskaper och mötesplatser på nätet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

Introduktion - Att förstå lärgemenskaper och mötesplatser på nätet
Ove Jobring
O. Jobring & U. Carlén (Eds.), Att förstå lärgemenskaper och mötesplatser på nätet, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

The Rationale of Online Learning Communities
Urban Carlén, Ove Jobring
The International Journal of Web Based Communities (IJWBC), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perspektiv på varaktiga processer över tid och i handling
Ove Jobring, Urban Carlén
Nät och bildning, Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

Är du med IT?
Ove Jobring
KK-bladet, Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

Innovation Implementation in Healthcare
Agneta Nilsson
In Proceedings of Information systems Research In Scandinavia Conference 2005, IRIS’28, Kristiansand, Norway, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Discourse and Local Practice: A Study of the Role of Open Source Software in SchoolNet Namibia
Magnus Bergquist, Carolina Hafström, Jessica Hofbauer
11th Annual Americas Conference on Information Systems. August 11-14, 2005., Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Visar 1191 - 1200 av 1350

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?