Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CrossFit Sarajevo: Positioning against dominant ethnonational narratives
Vedran Maslic
Journal of Sport for Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

“Going on trial”: Teachers’ team performance in social media when facing a critical incident
Louise Peterson, Annika Lantz-Andersson, Thomas Hillman, Mona Lundin, Annika Bergviken Rensfeldt
Virtual Learning Sites as Languaging Spaces - Critical Issues on Languaging Research in Changing Eduscapes, Cham, Switzerland, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Augmenting Game-Based Learning with a Robot Tutee
Lena Pareto, Sara Ekström, Wolmet Barendregt, Sofia Serholt, Svea Kiesewetter
European Conference on Games Based Learning (ECGBL), United Kingdom, Academic Conferences and Publishing International, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

An Inquiry into IT Governance in Healthcare Organizations in Uganda
Michael Kizito
IFIP Advances in Information and Communication Technology ; vol. 55, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Retaining users after privacy invasions: The roles of institutional privacy assurances and threat-coping appraisal in mitigating privacy concerns
Le Wang, Zao Sun, Xiaoyong Dai, Yixin Zhang, Hai-hua Hu
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 1181 - 1190 av 1365

2005

The New Face of Child Pornography
Marie Eneman
Human Rights in the Digital Age, United Kingdom, Cavendish Publishing, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

Towards a Consultation Society
Faramarz Agahi
Proceedings of The 28th Information Systems Research Seminar in Scandinavia (IRIS28), Kristiansand, Norway, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Designing of an Enterprise-wide DSS: a laboratory experiment
Faramarz Agahi
Proceedings of the 8th Conference of the International Society for Decision Support Systems, AIS SIG DSS, Porto Alegre, Brazil, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Increasing the understanding of effectiveness in software inspections using published data sets
Aybüke Aurum, Claes Wohlin, Håkan Petersson
JOURNAL OF RESEARCH AND PRACTICE IN INFORMATION TECHNOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Mobile-Stationary Divide in Ubiquitous Computing Environments: Lessons from the Transport Industry
Magnus Andersson, Rikard Lindgren
Information Systems Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Multi-Contextuality in Ubiquitous Computing: Investigating the Car Case through Action Research
O Henfridsson, Rikard Lindgren
Information and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adopting Competence Systems in Fast-Growing Knowledge-Intensive Organizations
Rikard Lindgren
Journal of Information & Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High Noon at OS Corral - Duels and Shoot-Outs in Open Source
Anna Maria Szczepanska, Magnus Bergquist, Jan Ljungberg
Perspectives on Free and Open Source Software Edited by Joseph Feller, Brian Fitzgerald, Scott A. Hissam and Karim R. Lakhani, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

Strategy turned into action: A case from global implementation of B2B E-business
M Holmquist, Kalevi Pessi
Managing business in a multi-channel world success factors for E-business / Eds. Timo Saarinen, Markku Tinnila and Anne Tseng, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

Agility through Implementation. A Case from a Global Supply Chain.
Kalevi Pessi, M Holmquist
Business agility and information technology diffusion / edited by Richard L. Baskerville ... [et al.], New York, Springer, Kapitel i bok 2005
Kapitel i bok

Visar 1181 - 1190 av 1365

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?