Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Citizen Science in Support of Digital Earth
M.A. Brovelli, Marisa Ponti, S. Schade, P. Solis
Manual of Digital Earth, Singapore, Springer Verlag, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Value positions viewed through the lens of automated decision-making: The case of social services
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Government Information Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical Imaginaries and Reflections on Artificial Intelligence and Robots in Postdigital K-12 Education
S Hrastinski, Charlotte Arkenback-Sundström, A D. Olofsson, S Ekström, Elin Ericsson et al.
Postdigital Science and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Telling stories from the sea: Boundary work and face-saving strategies in maritime post-simulation debriefing
Charlott Sellberg, Astrid Camilla Wiig
ViLär, Trollhättan 5-6 december 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Educating future generations’ master mariners: Using visualization for re-creating, assessing and learning from prior performance in post-simulation debriefings
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
Proceedings of the 20th International Association of Maritime Universities Conference (IAMU AGA20), Tokyo, Japan. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

CrossFit Sarajevo: Positioning against dominant ethnonational narratives
Vedran Maslic
Journal of Sport for Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The second-class Norwegian: marginalisation of Nynorsk in Norwegian business
Guro R. Sanden
Current Issues in Language Planning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 91 - 100 av 1367

2018

Language Abilities After Childhood Acquired Brain Injury: Data From 30 Participants with Moderate to Severe ABI.
Åsa Fyrberg
International Conference on Paediatric Acquired Brain Injury, IPBIS, Belfast, Irland, september 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Modeling Support for Strategic API Planning and Analysis
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Eric Knauss, Jamel Debbiche et al.
Lecture Notes in Business Information Processing, Springer Nature Switzerland AG 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Governing Technology Debt: Beyond Technical Debt
Johan Magnusson, Carlos Juiz, Beatriz Gómez, Belén Bermejo
ICSE 2018 Conference Proceedings, ACM, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Introduction to Databases
Rikard Fröberg, Henrik Sandklef
Egenutgivning, publicerad med fri licens på vår kurslitteratur-wiki, Lärobok 2018
Lärobok

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Enterprise Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Lecture Notes in Computer Science (including subseries Lecture Notes in Artificial Intelligence and Lecture Notes in Bioinformatics), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Endowing a Robotic Tutor with Empathic Qualities: Design and Pilot Evaluation
Mohammad Obaid, Ruth Aylett, Wolmet Barendregt, Christina Basedow, Lee J. Corrigan et al.
International Journal of Humanoid Robotics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding Grassroots Sports Gamification in the Wild
Kristina Knaving, P. W. Wozniak, J. Niess, R. Poguntke, M. Fjeld et al.
NordiCHI '18 Proceedings of the 10th Nordic Conference on Human-Computer Interaction , New York, ACM , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

The Merits of Situated Evaluation as an Alternative UX Evaluation Method to Understand Appropriation
Peter Börjesson, Wolmet Barendregt, Eva Eriksson, Olof Torgersson, Liza Arvidsson et al.
Interaction Design & Architecture(s), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sociala medier
Jan Ljungberg
Digitalisering och styrning, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 91 - 100 av 1367

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=10&selectedTab=3&sortBy=lastName,firstName&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&pageNumber=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-12-11