Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Perspectives of Nurses and Doulas on the Use of Information and Communication Technology in Intercultural Pediatric Care: Qualitative Pilot Study.
Nataliya Berbyuk Lindström, Rocío Rodríguez Pozo
JMIR pediatrics and parenting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

More than Data Gatherers: Exploring Player Experience in a Citizen Science Game
C.M.C. Díaz, Marisa Ponti, P. Haikka, R. Basaiawmoit, J.F. Sherson
Quality and User Experience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Communicative challenges among physicians, patients, and family caregivers in cancer care: An exploratory qualitative study in Ethiopia
Betlehem Girma Kebede, Aynalem Abraha, Rune Andersson, Christian Munthe, Mats Linderholm et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör sebastian.andreasson@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Junros, Joanna Assistent joanna.junros@gu.se
Karlsson, Jens Assistent jens.karlsson.2@gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 96

Visar 91 - 100 av 1436

2019

Implementation of Automation as Distributed Cognition in Knowledge Work Organizations: Six Recommendations for Managers
Aleksandre Asatiani, E Penttinen, T Rinta-Kahila, A Salovaara
International Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Training and assessing future mariners in simulated environments: The need to train the trainer
Charlott Sellberg
9th Workshop on Training and Assessment, Drammen, Norway, 9-10 October, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teaching as Professional Practice. At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg.
Kemmis Stephen, Rachel Jekhelln, Charlotte Arkenback-Sundström, Gun-Britt Wärvik
At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Social Media
Beata Jungselius
Göteborg, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

DIGITAL STRATEGY FORMATION: FOSTERING NEW INSTITUTIONAL WORK PRACTICES
Taline Jadaan
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Procedural Knowledge Requirements in the Design of Genome Data Boundary Resources
Anna Penninger, Juho Lindman
International Conference for Information Systems (ICIS2019), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 91 - 100 av 1436

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=10&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FsiteMap%253Dtrue%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%2526publicationPageNumber%253D11%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100000%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fenglish%25252Fabout-us%25252F%25253FpublicationPageNumber%25253D9%252526amp%25253BselectedTab%25253D3%252526amp%25253BlanguageId%25253D100001%252526amp%25253BdisableRedirect%25253Dtrue%252526amp%25253BreturnUrl%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fait.gu.se%2525252Fom-institutionen%2525252F%2526amp%253BselectedTab%253D3%2526amp%253BlanguageId%253D100001%2526amp%253BdisableRedirect%253Dtrue%2526amp%253BreturnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D11%26print%3Dtrue%26languageId%3D100000%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FpublicationPageNumber%253D9%2526amp%253BselectedTab%253D3%2526amp%253BlanguageId%253D100001%2526amp%253BdisableRedirect%253Dtrue%2526amp%253BreturnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%26amp%3BselectedTab%3D3%26amp%3BlanguageId%3D100001%26amp%3BdisableRedirect%3Dtrue%26amp%3BreturnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&sortBy=lastName,firstName&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26amp%3BselectedTab%3D3%26amp%3BlanguageId%3D100001%26amp%3BdisableRedirect%3Dtrue%26amp%3BreturnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F&selectedTab=3&languageId=100001&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2020-03-29