Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Anesthesiologist to surgeon: Can we let the patient breathe again?
Mikaela Åberg, Jonas Ivarsson
IIEMCA19 - International Institute for Ethnomethodology and Conversation Analysis, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Educating future generations’ master mariners: Using visualization for re-creating, assessing and learning from prior performance in post-simulation debriefings
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
Proceedings of the 20th International Association of Maritime Universities Conference (IAMU AGA20), Tokyo, Japan. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor vasili.mankevich@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Universitetslektor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 95

Visar 1311 - 1320 av 1355

2002

Jag köpte en konst i går
Palle Dahlstedt
Computer Sweden, Artikel i övriga tidskrifter 2002
Artikel i övriga tidskrifter

Support Consultation by Growing Agreements
Faramarz Agahi
Decision Support in the Internet Age, Cork, Ireland, Kapitel i bok 2002
Kapitel i bok

Creating a Common Ground: Developing Discursive Practices as Means for Aligning Systems Development Projects in Open Source Communities
Anna Maria Szczepanska, Magnus Bergquist
Proceedings of IRIS 25: 25th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, August 10-13, 2002, Bautahöj, Denmark., Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Open Source and the Construction of Collective Identity
Anna Maria Szczepanska
AoIR Internet Research 3.0: NET/ WORK/ SOCIETY, 13-16 October, 2002, Maastricht, Holland., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2002
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Competence Systems: Adoption Barriers and Design Suggestions
Rikard Lindgren, O Henfridsson
Journal of Information & Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Generating UML Domain Models from DAML+OIL Ontologies
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
Software Engineering Research and Practice in Sweden, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

On Practical Usage of Stereotypes in UML-Based Software Development
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
Forum on Design and Specification Languages, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Extracting Initial UML Domain Models from DAML+OIL Encoded Ontologies
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
Product Oriented Software Process Improvement, LNCS, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Verification of UML models using XMI language
Miroslaw Staron, Jan Kwiatkowski
International Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Customisation of Unified Modeling Language for Logical Database Modeling
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
Ronneby, Blekinge Institute of Technology, Rapport 2002
Rapport

Visar 1311 - 1320 av 1355

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=132&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&feedbackForm=true&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-11-18