Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Becoming a Digital Ecosystem Orchestrator - The Sydved Case
Frida Ivarsson, Fredrik Svahn
Proceedings of the 28th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stack overflow - Informal learning and the global expansion of professional development and opportunities in programming?
Markus Nivala, Alena Seredko, Tanya Osborne, Thomas Hillman
IEEE Global Engineering Education Conference, EDUCON, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of Application Programming Interface Strategy: A Framework to Respond to Business Concerns
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
Journal First track of ESEC/FSE 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Trouble and Repair in Child–Robot Interaction: A Study of Complex Interactions With a Robot Tutee in a Primary School Classroom
Sofia Serholt, Lena Pareto, Sara Ekström, Sara Ljungblad
Frontiers in Robotics and AI, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

TEACHERS’ IDENTITY WORK IN A PROFESSIONAL FACEBOOK GROUP
Mona Lundin, Annika Lantz-Andersson, Thomas Hillman
International Journal of Information Technology Education: Research , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Ydén, Karl Gästforskare karl.yden@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor, Docent 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Burnett, Scott Universitetslektor scott.burnett@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 41 - 50 av 1493

2020

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deep learning model for end-to-end approximation of COSMIC functional size based on use-case names
M. Ochodek, S. Kopczynska, Miroslaw Staron
Information and Software Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital infrastructures for patient centered care: Examining two strategies for recombinability
M. Grisot, Tomas Lindroth, A. S. Islind
Exploring Digital Ecosystems. Lecture Notes in Information Systems and Organisation, vol 33. Lazazzara A., Ricciardi F., Za S. (eds), pp. 289-300, Springer, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Exploring Blockchain Municipal Use Cases
Livia Norström, Juho Lindman
Americas Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

The Logic of Social Practices
Raffaela Giovagnoli, Robert Lowe
Springer, Samlingsverk 2020
Samlingsverk

Translating Robotic Process Automation in social work: Aspired changes and the role of technology
Agneta Ranerup
Presented at the 17th Scandinavian Workshop on E-government (SWEG), Gothenburg, January 29-30 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 1493

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=5&selectedTab=3&pageNumber=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FlanguageId%253D100000%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fenglish%25252Fabout-us%25252F%25253FpublicationPageNumber%25253D6%252526selectedTab%25253D3%252526languageId%25253D100001%252526sortBy%25253Demail%252526amp%25253BselectedTab%25253D2%252526amp%25253Bprint%25253Dtrue%2526publicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253Demail%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253Bprint%253Dtrue%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26languageId%3D100000%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FpublicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526languageId%253D100001%2526sortBy%253Demail%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253Bprint%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3Demail%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3Bprint%3Dtrue&feedbackForm=true&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001%26sortBy%3Demail%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3Bprint%3Dtrue&sortBy=email&selectedTab=2&print=true
Utskriftsdatum: 2020-08-08