Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Communicative challenges among physicians, patients, and family caregivers in cancer care: An exploratory qualitative study in Ethiopia
Betlehem Girma Kebede, Aynalem Abraha, Rune Andersson, Christian Munthe, Mats Linderholm et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Computational Alternatives Vignettes for Place- and Activity-Centered Digital Services for Public Libraries
Daisy Yoo, Aurélien Tabard, Alix Ducros, Peter Dalsgaard, Clemens Nylandsted Klokmose et al.
Proceedings ACM CHI 2020, ACM, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Micro-Feedback as Cues to Understanding in Communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Special Issue of CLASP Papers in Computational Linguistics, Vol. 2, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Micro-feedback as cues to understanding in communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Dialogue and Perception: Extended papers from DaP2018, Gothenburg, Sweden, Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability (CLASP), Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Perspectives of Nurses and Doulas on the Use of Information and Communication Technology in Intercultural Pediatric Care: Qualitative Pilot Study.
Nataliya Berbyuk Lindström, Rocío Rodríguez Pozo
JMIR pediatrics and parenting, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 95 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Pettersson, Karin Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se

Visar 51 - 95 av 95

Visar 1401 - 1410 av 1442

2002

Open Source and the Construction of Collective Identity
Anna Maria Szczepanska
AoIR Internet Research 3.0: NET/ WORK/ SOCIETY, 13-16 October, 2002, Maastricht, Holland., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2002
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Competence Systems: Adoption Barriers and Design Suggestions
Rikard Lindgren, O Henfridsson
Journal of Information & Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Generating UML Domain Models from DAML+OIL Ontologies
L. Kuzniarz, Miroslaw Staron
Software Engineering Research and Practice in Sweden, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

On Practical Usage of Stereotypes in UML-Based Software Development
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
Forum on Design and Specification Languages, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Extracting Initial UML Domain Models from DAML+OIL Encoded Ontologies
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
Product Oriented Software Process Improvement, LNCS, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Verification of UML models using XMI language
Miroslaw Staron, Jan Kwiatkowski
International Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Customisation of Unified Modeling Language for Logical Database Modeling
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
Ronneby, Blekinge Institute of Technology, Rapport 2002
Rapport

Generating Domain Models from Ontologies
Ludwik Kuzniarz, Miroslaw Staron
International Conference on Object-Oriented Information Systems, LNCS, Springer, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Sharing of Mobile Tools: An ethnographic Workplace Study in a Car Repair Shop
Niclas Andreasson, Johan Axelsson, Jonas Kuschel
Proceedings of the 25th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Verifying Erlang code: a resource locker case-study
Thomas Arts, Clara Benac Earle, John Derrick
In Proc. Int. Symposium of Formal Methods Europe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1401 - 1410 av 1442

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=141&selectedTab=3&sortBy=email&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26pageNumber%3D2%26sortBy%3Demail%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FtipFriend%253Dtrue%2526amp%253BtipUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253FfeedbackForm%25253Dtrue%252526returnAddress%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fait.gu.se%2525252Fom-institutionen%2525252F%252526recipientName%25253DPeter%25252BLarsson%252526encodedEmail%25253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BtipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FfeedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526recipientName%253DPeter%252BLarsson%2526encodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&pageNumber=2&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&feedbackForm=true&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-04-08