Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Governmental Surveillance - The balance between security and privacy
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Proceedings of the UK Academy for Information Systems (UKAIS) Conference, Oxford, UK., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Emerging models of data governance in the age of datafication.
Marina Micheli, Marisa Ponti, Massimo Craglia, Anna Berti Suman
Big Data & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Tacit Knowledge to Visual Expertise: Eye-Tracking Support in Maritime Education and Training
Rikard Eklund, Charlott Sellberg, Anna-Lisa Osvalder
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

From Technical and Non-technical Skills to Hybrid Minds: Reconceptualizing Cognition and Learning in Semi-automated Environments
Charlott Sellberg, Martin Viktorelius
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Worrying About Death: An Initial Analysis of Young Adult Cancer Patients' Needs.
Stefan Nilsson, Ylva Hård af Segerstad, Maria Olsson
Journal of adolescent and young adult oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor, Docent 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Bredmar, Krister Universitetslektor krister.bredmar@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Girardelli, Davide Universitetslektor davide.girardelli@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 1341 - 1350 av 1482

2004

Identity Construction and Dialogue Genres – How Notions of Dialogue May Influence Social Presence in Networked Learning Environments
Jenny Myrendal, Vivien Hodgson, Sue Tickner
Proceedings of the Fourth International Conference on Networked Learning (A Research-Based Conference on ELearning in Higher Education and Lifelong Learning), Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Towards a Methodological Approach for the Analysis of Issues of Communication and Control in Networked E‐learning Discourse
Jenny Myrendal, Vivien Hodgson, Louise Kehler, Sarah Mann, Sanne Fejfer Olsen
Proceedings of the Fourth International Conference on Networked Learning (A Research-Based Conference on ELearning in Higher Education and Lifelong Learning), Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Evaluating Interorganizational Systems for SME's
Håkan Enquist, Andreas Nilsson, Johan Magnusson
Information Systems Research in Scandinavia 2004, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

What factors explain the degree of innovativeness in large, established firms and in fast-growing firms -towards a new theory of management of innovation
Håkan Enquist, Hector Perera, Jan-Eric Rendahl, Stefan Schiller
Proceedings of 11th INTERNATIONAL PRODUCT DEVELOPMENT MANAGEMENT CONFERENCE, Dublin, Ireland, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Change management implications for network organizations
Håkan Enquist, Johan Magnusson, Andreas Nilsson
37th Annual Hawaii International Conference on System Sciences, 2004 2004, p.10 pp., IEEE Conference Publications, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Guiding Design for Waiting
Johan Lundin
The interaction society, Hershey, PA, USA, Idea Group, Kapitel i bok 2004
Kapitel i bok

Sounds Unheard of: Evolutionary algorithms as creative tools for the contemporary composer
Palle Dahlstedt
Göteborg, Chalmers University of Technology, Doktorsavhandling 2004
Doktorsavhandling

In-car navigation usage: An end-user survey on existing systems
Fredrik Svahn
Proceedings of the 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, Falkenberg, Sweden, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Spectator Information Support: Exploring the Context of Distributed Events
Andreas Nilsson, Urban Nuldén, Daniel Olsson
The Interaction Society: Theories, Practice and Supportive Technologies, Kapitel i bok 2004
Kapitel i bok

Evaluating Interorganizational Systems for SME's
Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Håkan Enquist
Information Systems Research in Scandinavia, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Visar 1341 - 1350 av 1482

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=135&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FpublicationPageNumber%253D8%2526selectedTab%253D3%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100001%2526amp%253BdisableRedirect%253Dtrue%2526amp%253BreturnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%25253FfeedbackForm%25253Dtrue%252526returnAddress%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fait.gu.se%2525252Fom-institutionen%2525252F%252526recipientName%25253DPeter%25252BLarsson%252526encodedEmail%25253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BreturnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526amp%253BrecipientName%253DPeter%252BLarsson%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26publicationPageNumber%3D8%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26amp%3BdisableRedirect%3Dtrue%26amp%3BreturnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FfeedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526recipientName%253DPeter%252BLarsson%2526encodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D8%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26amp%3BdisableRedirect%3Dtrue%26amp%3BreturnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FfeedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526recipientName%253DPeter%252BLarsson%2526encodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-07-11