Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Emerging models of data governance in the age of datafication.
Marina Micheli, Marisa Ponti, Massimo Craglia, Anna Berti Suman
Big Data & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Tacit Knowledge to Visual Expertise: Eye-Tracking Support in Maritime Education and Training
Rikard Eklund, Charlott Sellberg, Anna-Lisa Osvalder
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

From Technical and Non-technical Skills to Hybrid Minds: Reconceptualizing Cognition and Learning in Semi-automated Environments
Charlott Sellberg, Martin Viktorelius
In: Nazir S., Ahram T., Karwowski W. (eds) Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences. AHFE 2020. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1211. Springer, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Worrying About Death: An Initial Analysis of Young Adult Cancer Patients' Needs.
Stefan Nilsson, Ylva Hård af Segerstad, Maria Olsson
Journal of adolescent and young adult oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language policy and corporate law: A case study from Norway
Guro R. Sanden
Nordic Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Migrant Employment Integration and Artificial Intelligence (AI)
Nataliya Berbyuk Lindström, Dina Koutsikouri, Jonas Stier, Matilda Arvidsson
Proceedings of the 32nd annual workshop of the Swedish Artificial Intelligence Society (SAIS) online conference, June 16 – 17, 2020., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 93 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Pettersson, Karin G Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Professor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ydén, Karl Gästforskare karl.yden@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 93 av 93

Visar 1281 - 1290 av 1482

2005

Query expansion on a corporate intranet: Using LSI to increase precision in explorative search
Dick Stenmark
Proceedings of HICSS-38, Big Island, Hawaii, January 3-6, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

PhD Education in Europe. Description of institutional, formal and legal issues.
Berner Lindström, Louise Peterson
VDS 6.2.2. EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Report prepared for the European Commission, DG, Grenoble, France., Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

IKT för ett bättre lärande.
Berner Lindström
SVIT 2005, Göteborg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2005
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Description of a common understanding of doctoral studies with the VDS. Doctoral studies – organization, degrees, structure and qualifications in KAL countries.
Berner Lindström, Louise Peterson
VDS 6.2.3. EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Report prepared for the European Commission, DG, Grenoble, France., Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

Patterns of Facilitation in Distributed Problem-Based Learning Pedagogical Approaches to Promote Active Student Participation
Frode Guribye, Berner Lindström, G. A. Bakke
The European Research Workshop on Understanding and Rethinking the Technology-mediated Workplace, Liège, Belgium, Oct 26-28, 2005., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2005
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

State of European PhD Educationa and training in the domain of TEL.
Berner Lindström, Louise Peterson
Report, VDS 6.2.1. EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Report prepared for the European Commission, DG, Grenoble, France., Artikel i övriga tidskrifter 2005
Artikel i övriga tidskrifter

CSCL The next ten years - a European perspective
Chris Jones, Lone Dirckinck-Holmfeld, Berner Lindström
CSCL 2005, Taipei, Taiwan, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

‘Copernicus’ Experiencing a Failing Project for Reflection and Learning
Christian Hardless, Malin Nilsson, Urban Nuldén
Management Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A new leader election implementation
Thomas Arts, Hans Svensson
Proc. of the Fourth ACM SIGPLAN Erlang Workshop, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

The Role of Events in Actor Network Analysis of IT-Based Change
S. Cho, L. Mathiassen, Agneta Nilsson
In Proceedings of Americas Conference on Information Systems AMCIS, Omaha, Nebraska, USA. , Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Visar 1281 - 1290 av 1482

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D129%26pageNumber%3D2%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&sortBy=lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=129&pageNumber=2&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-07-10