Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Show Them or Involve Them? Two Organizations of Embodied Instruction
Bryn Evans, Oskar Lindwall
Research on Language and Social Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital infrastructures for patient centered care: Examining two strategies for recombinability
M. Grisot, Tomas Lindroth, A. S. Islind
Exploring Digital Ecosystems. Lecture Notes in Information Systems and Organisation, vol 33. Lazazzara A., Ricciardi F., Za S. (eds), pp. 289-300, Springer, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Exploring Blockchain Municipal Use Cases
Livia Norström, Juho Lindman
Americas Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Understanding the elderly and their next of kin’s usage of mobile personal safety service
Olli Säynätmäki, Yixin Zhang
Journal of Systems and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Pettersson, Karin Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 94

Visar 1221 - 1230 av 1466

2006

Swedish School Leaders Go Online
Urban Carlén, Ove Jobring
Fifth International Conference on Networked Learning 2006, 10-12 April 2006, Lancaster University, UK, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Book review of The Mobile Connection by Rich Ling
Alexandra Weilenmann
Interfaces, British HCI Group, Recension 2006
Recension

Testing telecoms software with quviq quickcheck
Thomas Arts, John Hughes, Ulf Wiger, Joakim Johansson
Proceedings of the 2006 ACM SIGPLAN workshop on Erlang, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Making action visible in time-critical work
Jonas Landgren
In the proceedings of the Conference on Human Factors in Computing Systems (CHI2006), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Child Pornography & ICT: Reflections on the Need for an IS Research Agenda
Marie Eneman
Proceedings of IFIP-TC9, HCC7 Conference, Nova Gorica, Slovenia, September 21-23, 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Virtual community use for packaged software maintenance
Helena Holmström, Brian Fitzgerald
Journal of Organizational Computing and Electronic Commerce - Special issue on Collaborative Internet Applications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Designing an organizational memory system to facilitate consultation and transparency of decision information
Faramarz Agahi
Creativity and Innovation in Decision Making and Decision Support, London, Ludic Publishing, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Proceedings of 14th European Conference on Information Systems
Jan Ljungberg, Magnus Andersson
Samlingsverk 2006
Samlingsverk

Agile improvement practices in software organizations
Anna Börjesson, Fredrik Martinsson, Magnus Timmer?s
EUROPEAN JOURNAL OF INFORMATION SYSTEMS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Agility through scenario development and continuous implementation: a global aftermarket logistics case
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
EUROPEAN JOURNAL OF INFORMATION SYSTEMS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1221 - 1230 av 1466

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D123%26selectedTab%3D3%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BreturnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526amp%253BrecipientName%253DPeter%252BLarsson%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=123&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-05-27