Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Training and assessing future mariners in simulated environments: The need to train the trainer
Charlott Sellberg
9th Workshop on Training and Assessment, Drammen, Norway, 9-10 October, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teaching as Professional Practice. At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg.
Kemmis Stephen, Rachel Jekhelln, Charlotte Arkenback-Sundström, Gun-Britt Wärvik
At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Social Media
Beata Jungselius
Göteborg, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Chapter 8: Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

DIGITAL STRATEGY FORMATION: FOSTERING NEW INSTITUTIONAL WORK PRACTICES
Taline Jadaan
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shift in translations: Data work with patient-generated health data in clinical practice
Anna Sigridur Islind, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Gunnar Steineck
Health Informatics Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Procedural Knowledge Requirements in the Design of Genome Data Boundary Resources
Anna Penninger, Juho Lindman
International Conference for Information Systems (ICIS2019), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 92 av 92

Namn Titel Telefon E-post
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Sanden, Guro Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se

Visar 51 - 92 av 92

Visar 1301 - 1310 av 1350

2002

Developing E-commerce in Internetworked Organizations - customer involvement throughout the value chain in the case of the online computer game Clusterball
Ola Henfridsson, Helena Holmström
Data Base for Advances in Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Designing Competence Systems: Towards Interest-Activated Technology
Rikard Lindgren, Dick Stenmark
Scandinavian Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Evolution of Knowledge Management
Rikard Lindgren, Christian Hardless, Kalevi Pessi, Urban Nuldén
. Journal of knowledge management practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Evolution of Knowledge Management Systems Needs to be Managed
Rikard Lindgren, Christian Hardless, Kalevi Pessi, Urban Nuldén
Journal of Knowledge Management Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Art and technology: a new international masters program in Göteborg, Sweden
Palle Dahlstedt
Campus Review, Brisbane, Australia, Artikel i övriga tidskrifter 2002
Artikel i övriga tidskrifter

Jag köpte en konst i går
Palle Dahlstedt
Computer Sweden, Artikel i övriga tidskrifter 2002
Artikel i övriga tidskrifter

Support Consultation by Growing Agreements
Faramarz Agahi
Decision Support in the Internet Age, Cork, Ireland, Kapitel i bok 2002
Kapitel i bok

Creating a Common Ground: Developing Discursive Practices as Means for Aligning Systems Development Projects in Open Source Communities
Anna Maria Szczepanska, Magnus Bergquist
Proceedings of IRIS 25: 25th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, August 10-13, 2002, Bautahöj, Denmark., Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Open Source and the Construction of Collective Identity
Anna Maria Szczepanska
AoIR Internet Research 3.0: NET/ WORK/ SOCIETY, 13-16 October, 2002, Maastricht, Holland., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2002
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Competence Systems: Adoption Barriers and Design Suggestions
Rikard Lindgren, O Henfridsson
Journal of Information & Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2002
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1301 - 1310 av 1350

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?