Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

From Taximeter to App – Digital Platforms and the Transformation of Transportation
Ioanna Constantiou, Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
14th Organization Studies Workshop - Technology and Organization, Mykonos, 23-25 May, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Sharing Platforms and Institutional Challenges
Jan Ljungberg, Mikael Gustavsson
15th Workshop on New Institutionalism in Organization Theory, Uppsala, 15-16 March, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Same Same But Different: Changes in Social Media Practices Over Time
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '19 Proceedings of the 10th International Conference on Social Media and Society, New York, NY, USA, ACM, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Big Data and Creativity
Palle Dahlstedt
European Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Internet Filtering: A Solution to Harmful and Illegal Content?
Marie Eneman
Proceedings of 2019 IEEE SmartWorld, Ubiquitous Intelligence & Computing, Advanced & Trusted Computing, Scalable Computing & Communications, Cloud & Big Data Computing, Internet of People and Smart City Innovation, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Authenticity, role-play and simulation: In-scenario corrections in maritime training
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
The 18th Biennial EARLI Conference SIG 14, Aachen, Germany, 12-16 August, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Prototype driven learning and inquiry. A case study of architectural design and conceptualization
Jonas Ivarsson, Todd Nicewonger
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Edited By Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger& Mark Elam., Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Retaining users after privacy invasions: The roles of institutional privacy assurances and threat-coping appraisal in mitigating privacy concerns
Le Wang, Zao Sun, Xiaoyong Dai, Yixin Zhang, Hai-hua Hu
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 87 av 87

Namn Titel Telefon E-post
Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor maryam.roshan.kokabha@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor mattias.rost@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 87 av 87

Visar 1 - 10 av 1332

2019

From Taximeter to App – Digital Platforms and the Transformation of Transportation
Ioanna Constantiou, Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
14th Organization Studies Workshop - Technology and Organization, Mykonos, 23-25 May, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Sharing Platforms and Institutional Challenges
Jan Ljungberg, Mikael Gustavsson
15th Workshop on New Institutionalism in Organization Theory, Uppsala, 15-16 March, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Same Same But Different: Changes in Social Media Practices Over Time
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '19 Proceedings of the 10th International Conference on Social Media and Society, New York, NY, USA, ACM, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Big Data and Creativity
Palle Dahlstedt
European Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Internet Filtering: A Solution to Harmful and Illegal Content?
Marie Eneman
Proceedings of 2019 IEEE SmartWorld, Ubiquitous Intelligence & Computing, Advanced & Trusted Computing, Scalable Computing & Communications, Cloud & Big Data Computing, Internet of People and Smart City Innovation, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Authenticity, role-play and simulation: In-scenario corrections in maritime training
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
The 18th Biennial EARLI Conference SIG 14, Aachen, Germany, 12-16 August, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Prototype driven learning and inquiry. A case study of architectural design and conceptualization
Jonas Ivarsson, Todd Nicewonger
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Edited By Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger& Mark Elam., Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Retaining users after privacy invasions: The roles of institutional privacy assurances and threat-coping appraisal in mitigating privacy concerns
Le Wang, Zao Sun, Xiaoyong Dai, Yixin Zhang, Hai-hua Hu
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1332

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?