Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital infrastructures for patient centered care: Examining two strategies for recombinability
M. Grisot, Tomas Lindroth, A. S. Islind
Exploring Digital Ecosystems. Lecture Notes in Information Systems and Organisation, vol 33. Lazazzara A., Ricciardi F., Za S. (eds), pp. 289-300, Springer, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Exploring Blockchain Municipal Use Cases
Livia Norström, Juho Lindman
Americas Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Understanding the elderly and their next of kin’s usage of mobile personal safety service
Olli Säynätmäki, Yixin Zhang
Journal of Systems and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On pause: How Online Instructional Videos are Used to Achieve Practical Tasks.
Sylvaine Tuncer, Barry Brown, Oskar Lindwall
Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems., ACM Digital Library, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

The Logic of Social Practices
Raffaela Giovagnoli, Robert Lowe
Springer, Samlingsverk 2020
Samlingsverk

Habit-Based and Goal-Directed Systems: Knowledge Transfer in Individual and Social Learning
Robert Lowe
Studies in Applied Philosophy, Epistemology and Rational Ethics, Sapere, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Pettersson, Karin Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 1331 - 1340 av 1465

2004

In-car navigation usage: An end-user survey on existing systems
Fredrik Svahn
Proceedings of the 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia, Falkenberg, Sweden, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Spectator Information Support: Exploring the Context of Distributed Events
Andreas Nilsson, Urban Nuldén, Daniel Olsson
The Interaction Society: Theories, Practice and Supportive Technologies, Kapitel i bok 2004
Kapitel i bok

Evaluating Interorganizational Systems for SME's
Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Håkan Enquist
Information Systems Research in Scandinavia, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Spectator Information Support: Exploring the Context of Distributed Events
Urban Nuldén, Andreas Nilsson, Daniel Olsson
In The Interaction Society: Practice, Theories, & Supportive Technologies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Failures of Reward-driven Behaviour in Industry: A case of Systems, Management and Creativity
Dick Stenmark
Proceedings of ECIS 2004, Turku, Finland, June 14-16, Paper i proceeding 2004
Paper i proceeding

Agent Action: Business cases with Individualised information services in a Business Intelligence context
Fredric Lanquist, Kalevi Pessi
Proceedings of 37th Hawaii International Conference on Systems Science., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Innovation through implementation. A case of global ebusiness
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
Proceedings of the 27th Information Systems Research Seminar in Scandinavia”, August 9-12, Sverige 2004 , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Process Integration and Web Services
Magnus Holmqvist, Kalevi Pessi
Scandinavian Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2004
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theoretical framework on selected core issues on conditions for productive learning in network learning environments
Lone Dirckinck-Holmfeld, Brian Moeller Svendsen, Berner Lindström, Inga-Lill Mårtensson
EU Framework 6 Network of Excellence Kaleidoscope. Prepared for the European Commission, DG INFSO as a deliverable for WP24.3, Artikel i övriga tidskrifter 2004
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1331 - 1340 av 1465

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?pageNumber=2&selectedTab=2&publicationPageNumber=134&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-05-25