Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

HUMANS AND MACHINES MAKING DECISIONS: A LITERATURE REVIEW
Lu Cao, Juho Lindman
IRIS 2020 workshop, Övrigt 2020
Övrigt

Constructing continuity across the organisational culture boundary in a highly virtual work environment
Aleksandre Asatiani, Julia Hämäläinen, Esko Penttinen, Matti Rossi
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Closeness and Distance: Configurational practices for digital ambidexterity in the public sector
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Max Björses, Aleksander Ivarsson
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Habit-Based and Goal-Directed Systems: Knowledge Transfer in Individual and Social Learning
Robert Lowe
Studies in Applied Philosophy, Epistemology and Rational Ethics book series (SAPERE, volume 52), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Show Them or Involve Them? Two Organizations of Embodied Instruction
Bryn Evans, Oskar Lindwall
Research on Language and Social Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding the elderly and their next of kin’s usage of mobile personal safety service
Olli Säynätmäki, Yixin Zhang
Journal of Systems and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ambidextrous Policy: cross-country comparison of policies for the digitalization of healthcare
Michael Kizito, Johan Magnusson
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

A Pathology of Public Sector IT Governance: How IT Governance Configuration Counteracts Ambidexterity
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Ulf Melin
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Kritiskt digitalt textarbete i klassrummet
Lisa Molin
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2020
Doktorsavhandling

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Pettersson, Karin Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 51 - 60 av 1468

2019

Emotions in Robots: Embodied Interaction in Social and Non-Social Environments
Robert Lowe
Multimodal Technologies and Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bridging Connectionism and Relational Cognition through Bi-directional Affective-Associative Processing
Robert Lowe, Alexander Almér, Christian Balkenius
Open Information Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulating Police Body-Worn Camera Practice - A Four Modality Perspective
Marie Eneman, Dick Stenmark, Jan Ljungberg, Erik Borglund
Proceedings of the 10th Scandinavian Conference on Information Systems (SCIS), Finland, 2019., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Robotics and the quality of life: the case of robotics assisted surgery
R. Giovagnoli, A. Crucitti, Gordana Dodig-Crnkovic
Philosophical Inquiries, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cashless: a dead end for sweden?
Björn Eriksson, U. Sandhill
Digital Transformation and Public Services. Societal Impacts in Sweden and Beyond. Anthony Larsson, Robin Teigland (red.), Taylor and Francis, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Digital identity – beyond verification to a transparent (Decentralized) system for data and identity monitoring and control
Claire Ingram Bogusz
Digital Transformation and Public Services. Societal Impacts in Sweden and Beyond. Anthony Larsson, Robin Teigland (red.), Taylor and Francis, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Certifying Navigational Skills: A Video-based Study on Assessments in Simulated Environments
Charlott Sellberg, Olle Lindmark, Mona Lundin
TransNav, the International Journal on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Being filmed at work: How police perceive citizens’ use of cameras to conduct sousveillance
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
24th UK Academy for Information Systems International Conference Proceeding. Oxford, UK, April 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Teaching and Learning Statistics: A Case Study of Improving a Statistics Course
Pierre Gander
Internal report, Gothenburg, Sweden, University of Gothenburg, Pedagogical Development and Interactive Learning (PIL), Övrigt 2019
Övrigt

Vicarious Value Learning and Inference in Human-Human and Human-Robot Interaction
Robert Lowe, Alexander Almér, Pierre Gander, Christian Balkenius
2019 8th International Conference on Affective Computing and Intelligent Interaction Workshops and Demos, ACIIW 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 51 - 60 av 1468

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?