Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Mobilizing intuitive judgement during organizational decision making: When business intelligence is not the only thing that matters
Ioanna Constantiou, Arisa Shollo, M. T. Vendelø
Decision Support Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The faster the better? Innovation speed and user interest in open source software
John Qi Dong, Weifang Wu, Yixin Zhang
Information & Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Implementation of Automation as Distributed Cognition in Knowledge Work Organizations: Six Recommendations for Managers
Aleksandre Asatiani, E Penttinen, T Rinta-Kahila, A Salovaara
International Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of API Strategy
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Imed Hammouda, Eric Knauss
IEEE Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Training and assessing future mariners in simulated environments: The need to train the trainer
Charlott Sellberg
9th Workshop on Training and Assessment, Drammen, Norway, 9-10 October, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teaching as Professional Practice. At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg.
Kemmis Stephen, Rachel Jekhelln, Charlotte Arkenback-Sundström, Gun-Britt Wärvik
At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Social Media
Beata Jungselius
Göteborg, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Chapter 8: Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 51 - 60 av 1352

2019

Blockchain-Based Electronic Identification: Cross-Country Comparison of Six Design Choices
Anar Bazarhanova, Juho Lindman, Johan Magnusson, Andreas Nilsson, Eric Chou
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems (ECIS), Stockholm & Uppsala, Sweden, June 8-14, 2019, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

How the West was Lost: Chief Information Officers and the Battle of Jurisdictional Control
Johan Magnusson, Erik Högberg, Hampus Sjöman
Hawaii International Conference on Information Science, Hawaii International Conference on System Sciences, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

“Hello, World!” - A Sentiment Analysis of the Trailing Spouses’ Online Blogs
Alexei Koveshnikov, Heidi Wechtler, Juho Lindman
British Academy of Management Conference BAM2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

REGULATING POLICE BODY-WORN CAMERA PRACTICE - A FOUR MODALITY PERSPECTIVE
Marie Eneman, Dick Stenmark, Jan Ljungberg, Erik Borglund
Proceedings of the 10th Scandinavian Conference on Information Systems (SCIS), Finland, 2019., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The politics problem in Four Square. Game design as a blind spot in the management of schoolyard conflicts
Jonas Linderoth, Carl Heath, Jonas Ivarsson, Björn Sjöblom
Paper presented at The 15th annual Game Research Lab Spring Seminar 2019: Urban Play. 14-15 April. Tampere, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Robotics and the quality of life: the case of robotics assisted surgery
R. Giovagnoli, A. Crucitti, Gordana Dodig-Crnkovic
Philosophical Inquiries, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enabling interaction and engagement to pursue behaviour change in Citizen Science initiatives
Karin Ekman, Alexandra Weilenmann
CitSci2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Vi träffas där vi sågs sist.
Alexandra Weilenmann
Sånt vi bara gör, Carlsson Förlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Selfies in the wild: Studying selfie photography as a local practice
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Mobile Media and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

User experience of digital technologies in citizen science
Artemis Skarlatidou, Marisa Ponti, James Sprinks, Christian Nold, Muki Haklay et al.
JCOM - Journal of Science Communication, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Visar 51 - 60 av 1352

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?