Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Becoming a Digital Ecosystem Orchestrator - The Sydved Case
Frida Ivarsson, Fredrik Svahn
Proceedings of the 28th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stack overflow - Informal learning and the global expansion of professional development and opportunities in programming?
Markus Nivala, Alena Seredko, Tanya Osborne, Thomas Hillman
IEEE Global Engineering Education Conference, EDUCON, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of Application Programming Interface Strategy: A Framework to Respond to Business Concerns
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
Journal First track of ESEC/FSE 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Trouble and Repair in Child–Robot Interaction: A Study of Complex Interactions With a Robot Tutee in a Primary School Classroom
Sofia Serholt, Lena Pareto, Sara Ekström, Sara Ljungblad
Frontiers in Robotics and AI, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

TEACHERS’ IDENTITY WORK IN A PROFESSIONAL FACEBOOK GROUP
Mona Lundin, Annika Lantz-Andersson, Thomas Hillman
International Journal of Information Technology Education: Research , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Pettersson, Karin G Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Professor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ydén, Karl Gästforskare karl.yden@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 151 - 160 av 1493

2019

Institutional Logics and Digital Collective Action at Amnesty International–the Decoder Initiative
Lisen Selander, Sirkka Jarvenpaa
In Proceedings of the 52nd Hawaii International Conference on System Sciences., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Software platform establishment: effectuation and entrepreneurial awareness
Ted Saarikko, K. Jonsson, T. Burstrom
Information Technology & People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INFORMAL LEARNING IN AN ONLINE CITIZEN SCIENCE COMMUNITY
Karin Ekman
EDULEARN19 Proceedings, Palma, Spain, IATED, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

From Taximeter to App – Digital Platforms and the Transformation of Transportation
Ioanna Constantiou, Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
14th Organization Studies Workshop - Technology and Organization, Mykonos, 23-25 May, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Sharing Platforms and Institutional Challenges
Jan Ljungberg, Mikael Gustavsson
15th Workshop on New Institutionalism in Organization Theory, Uppsala, 15-16 March, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Same Same But Different: Changes in Social Media Practices Over Time
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '19 Proceedings of the 10th International Conference on Social Media and Society, New York, NY, USA, ACM, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Internet Filtering: A Solution to Harmful and Illegal Content?
Marie Eneman
Proceedings of 2019 IEEE SmartWorld, Ubiquitous Intelligence & Computing, Advanced & Trusted Computing, Scalable Computing & Communications, Cloud & Big Data Computing, Internet of People and Smart City Innovation, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 151 - 160 av 1493

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D16%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26pageNumber%3D2%26languageId%3D100001%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26recipientName%3DPeter%2BLarsson%26encodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=16&selectedTab=3&sortBy=lastName,firstName&pageNumber=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-08-09