Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

PERson-centredness in hypertension management using information technology (PERHIT): a protocol for a randomised controlled trial in primary health care
Patrik Midlöv, Peter M. Nilsson, Ulrika Bengtsson, Mikael Hoffman, André Wennersten et al.
Blood Pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Designing mobile language learning with Arabic speaking migrants
Linda Bradley, L. Bartram, Kaled Walid Al-Sabbagh, Anne Algers
Interactive Learning Environments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Redskap och material
Anna Ekström, Oskar Lindwall
Multimodal interaktionsanalys, Stockholm, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

"Are You Asking Me or Telling Me?": Knowledge, Expertise, and Video Replays in an Interview
Oskar Lindwall, Michael Lynch
American Sociological Association, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Telling Stories from the Sea: Facilitating Professional Learning in Maritime Post-Simulation Debriefings
Charlott Sellberg, Astrid Camilla Wiig
Vocations and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming a Digital Ecosystem Orchestrator - The Sydved Case
Frida Ivarsson, Fredrik Svahn
Proceedings of the 28th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Orchestrating digital innovation: The case of the Swedish Center for Digital Innovation
Jonny Holmström, Johan Magnusson, Magnus Mähring
Communications of the Association for Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do interruptions affect user contributions on social commerce?
Yixin Zhang, Libo Liu, Shuk Ying Ho
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stack overflow - Informal learning and the global expansion of professional development and opportunities in programming?
Markus Nivala, Alena Seredko, Tanya Osborne, Thomas Hillman
IEEE Global Engineering Education Conference, EDUCON, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of Application Programming Interface Strategy: A Framework to Respond to Business Concerns
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
Journal First track of ESEC/FSE 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 88 av 88

Namn Titel Telefon E-post
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Eneman, Marie Universitetslektor, Proprefekt marie.eneman@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Berbyuk Lindström, Nataliya Universitetslektor, Docent 031-786 5556 nataliya.berbyuk.lindstrom@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
Gander, Pierre Universitetslektor 031-786 4454 pierre.gander@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Burnett, Scott Universitetslektor scott.burnett@ait.gu.se
Andreasson, Sebastian Forskningsingenjör 031-786 2927 sebastian.andreasson@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Hillman, Thomas Universitetslektor 031-786 2205 thomas.hillman@ait.gu.se
Lindroth, Tomas Universitetslektor tomas.lindroth@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Ask, Urban Universitetslektor 031-786 2765 urban.ask@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Barendregt, Wolmet Universitetslektor wolmet.barendregt@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Hård af Segerstad, Ylva Universitetslektor 031-786 3220 ylva.hard-af-segerstad@ait.gu.se

Visar 51 - 88 av 88

Visar 101 - 110 av 1496

2019

The Platformization of a Cloud Service
Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
Internationl Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

A PUPIL PERSPECTIVE ON THE IMPACT OF A MOBILE PHONE BAN IN A SECONDARY SCHOOL
Anita Grigic Magusson
ICERI2019 Proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Micro-feedback as cues to understanding in communication
Anna Jia Gander, Pierre Gander
Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Classifying Confusion: Autodetection of Communicative Misunderstandings using Facial Action Units
Borges, Lindblom, Clarke, Anna Jia Gander, Robert Lowe
8th International Conference on Affective Computing and Intelligent Interaction (ACII), Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Challenges in Mathematics Teachers' Introduction to a Digital Textbook: Analyzing Contradictions
Marie Utterberg, Martin Tallvid, Johan Lundin, Berner Lindström
The Journal of computers in mathematics and science teaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Teacher Initiated Collaborative Learning Processes for Innovative#11;Learning
Torbjörn Ott, Henrik Gullberg, Martin Tallvid
International Congress for School Effectiveness and Improvement (ICSEI), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Design and Implementation of a Digital Agenda in Upper Secondary School and Adult Education
Torbjörn Ott, Anneli Schwartz
International Congress for School Effectiveness and Improvement (ICSEI), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Smartphones for Migrant Integration: A Lifeline, Bridging or Surveillance tool? Migrants’ perceptions of surveillance and social logins in mobile resources
Nataliya Berbyuk Lindström, Sylvana Sofkova Hashemi, Dina Koutsikouri
27th European Conference on Information Systems, ECIS 2019: Information Systems for a Sharing Society. 10-11 June 2019, Stockholm, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 101 - 110 av 1496

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?