Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Stack overflow - Informal learning and the global expansion of professional development and opportunities in programming?
Markus Nivala, Alena Seredko, Tanya Osborne, Thomas Hillman
IEEE Global Engineering Education Conference, EDUCON, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of Application Programming Interface Strategy: A Framework to Respond to Business Concerns
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Eric Knauss, Imed Hammouda
Journal First track of ESEC/FSE 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Trouble and Repair in Child–Robot Interaction: A Study of Complex Interactions With a Robot Tutee in a Primary School Classroom
Sofia Serholt, Lena Pareto, Sara Ekström, Sara Ljungblad
Frontiers in Robotics and AI, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

TEACHERS’ IDENTITY WORK IN A PROFESSIONAL FACEBOOK GROUP
Mona Lundin, Annika Lantz-Andersson, Thomas Hillman
International Journal of Information Technology Education: Research , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Limits of language: Stylistic, linguistic and modal convergence in blue-collar communication
Guro R. Sanden
Globe: A Journal of Language, Culture and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A user-based look at visualization tools for environmental data and suggestions for improvement-an inventory among city planners in gothenburg
Beata Stahre Wästberg, M. Billger, M. Adelfio
Sustainability (Switzerland), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Governmental Surveillance - The balance between security and privacy
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Proceedings of the UK Academy for Information Systems (UKAIS) Conference, Oxford, UK., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Digital ambidexterity in the public sector: empirical evidence of a bias in balancing practices
Johan Magnusson, Tero Päivärinta, Dina Koutsikouri
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Asatiani, Aleksandre Universitetslektor 031-786 3630 aleksandre.asatiani@ait.gu.se
Almér, Alexander Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2777 alexander.almer@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor 031-786 6167 anna.jia.gander@ait.gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare 031-786 5877 axel.carlsson@ait.gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Clarke, Ben Universitetslektor 031-786 3539 ben.clarke@ait.gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Girardelli, Davide Universitetslektor davide.girardelli@ait.gu.se
Stenmark, Dick Professor dick.stenmark@ait.gu.se
Koutsikouri, Dina Universitetslektor 031-786 6161 dina.koutsikouri@ait.gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Lagergren Wahlin, Fredrika Universitetslektor 031-786 2767 fredrika.lagergren@gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Ivarsson, Jonas Professor 031-786 2473 jonas.ivarsson@gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Landgren, Jonas Universitetslektor, Prefekt Jonas.Landgren@ait.gu.se
Lindman, Juho Universitetslektor 031-786 2776 juho.lindman@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Pettersson, Karin G Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 94

Visar 31 - 40 av 1489

2020

Ambidextrous Policy: cross-country comparison of policies for the digitalization of healthcare
Michael Kizito, Johan Magnusson
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

A Pathology of Public Sector IT Governance: How IT Governance Configuration Counteracts Ambidexterity
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Ulf Melin
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Kritiskt digitalt textarbete i klassrummet
Lisa Molin
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2020
Doktorsavhandling

Citizen-generated data for public policy
Marisa Ponti, Massimo Craglia
Ispra, European Commission, Rapport 2020
Rapport

Computational Alternatives Vignettes for Place- and Activity-Centered Digital Services for Public Libraries
Daisy Yoo, Aurélien Tabard, Alix Ducros, Peter Dalsgaard, Clemens Nylandsted Klokmose et al.
CHI '20: Proceedings of the 2020 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems, pp. 1–12, ACM, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Citizen Science and Sustainability Transitions
Katrin Vohland, Henry Sauermann, Vyron Antoniou, Balint Balazs, Claudia Göbel et al.
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deep learning model for end-to-end approximation of COSMIC functional size based on use-case names
M. Ochodek, S. Kopczynska, Miroslaw Staron
Information and Software Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficiency Creep and Shadow Innovation: Enacting Ambidextrous IT Governance in the Public Sector
Johan Magnusson, Dina Koutsikouri, Tero Päivärinta
European Journal of Information Systems, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital infrastructures for patient centered care: Examining two strategies for recombinability
M. Grisot, Tomas Lindroth, A. S. Islind
Exploring Digital Ecosystems. Lecture Notes in Information Systems and Organisation, vol 33. Lazazzara A., Ricciardi F., Za S. (eds), pp. 289-300, Springer, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Exploring Blockchain Municipal Use Cases
Livia Norström, Juho Lindman
Americas Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Visar 31 - 40 av 1489

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?