Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

HUMANS AND MACHINES MAKING DECISIONS: A LITERATURE REVIEW
Lu Cao, Juho Lindman
IRIS 2020 workshop, Övrigt 2020
Övrigt

Constructing continuity across the organisational culture boundary in a highly virtual work environment
Aleksandre Asatiani, Julia Hämäläinen, Esko Penttinen, Matti Rossi
Information Systems Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Closeness and Distance: Configurational practices for digital ambidexterity in the public sector
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Max Björses, Aleksander Ivarsson
Transforming Government: People, Process and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Habit-Based and Goal-Directed Systems: Knowledge Transfer in Individual and Social Learning
Robert Lowe
Studies in Applied Philosophy, Epistemology and Rational Ethics book series (SAPERE, volume 52), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Show Them or Involve Them? Two Organizations of Embodied Instruction
Bryn Evans, Oskar Lindwall
Research on Language and Social Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding the elderly and their next of kin’s usage of mobile personal safety service
Olli Säynätmäki, Yixin Zhang
Journal of Systems and Information Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ambidextrous Policy: cross-country comparison of policies for the digitalization of healthcare
Michael Kizito, Johan Magnusson
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

A Pathology of Public Sector IT Governance: How IT Governance Configuration Counteracts Ambidexterity
Johan Magnusson, Jwan Khisro, Ulf Melin
IFIP EGOV-CeDEM-ePart 2020 Conference proceedings, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Kritiskt digitalt textarbete i klassrummet
Lisa Molin
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2020
Doktorsavhandling

Personer

Visar 51 - 94 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Lindsköld, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.lindskold@gu.se
Lindström, Nils Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Lindwall, Oskar Universitetslektor 031-786 2038 oskar.lindwall@ait.gu.se
Lowe, Robert Universitetslektor 031-786 2791 robert.lowe@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
López Izquierdo, Tomás Universitetsadjunkt tomas.lopez.izquierdo@ait.gu.se
Magnusson, Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst johan.magnusson@ait.gu.se
Mankevich, Vasili Postdoktor 031-786 2931 vasili.mankevich@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Ngaosuvan, Leonard Universitetslektor leonard.ngaosuvan@ait.gu.se
Norström, Livia Postdoktor 031-786 6168 livia.norstrom@ait.gu.se
Nuldén, Urban Universitetslektor, Docent 031-786 2763 urban.nulden@ait.gu.se
Ott, Torbjörn Universitetslektor, adjungerad torbjorn.ott@ait.gu.se
Pessi, Kalevi Universitetslektor 031-786 2742 kalevi.pessi@ait.gu.se
Pettersson, Karin Administratör, Fil kand Transportekonomi och logistik med inriktning mot juridik 031-786 6628 karin.pettersson@ait.gu.se
Ponti, Marisa Universitetslektor 031-786 6190 marisa.ponti@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Rost, Mattias Universitetslektor 031-786 6235 mattias.rost@ait.gu.se
Ruiz Bravo, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Said, Alan Universitetslektor 031-786 2026 alan.said@ait.gu.se
Sanden, Guro Refsum Universitetslektor 031-786 3735 guro.sanden@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Selander, Lisen Universitetslektor 031-786 2725 lisen.selander@ait.gu.se
Sellberg, Charlott Universitetslektor 031-786 6557 charlott.sellberg@ait.gu.se
Serholt, Sofia Universitetslektor 031-786 6555 sofia.serholt@ait.gu.se
Srugies, Alice Universitetslektor 031-786 3084 alice.srugies@ait.gu.se
Stenmark, Dick Universitetslektor dick.stenmark@ait.gu.se
Svahn, Fredrik Universitetslektor 031-786 2737 fredrik.svahn@ait.gu.se
Svensson, Lars Senior rådgivare lars.svensson@ait.gu.se
Sörbu, Ida Studievägledare 031-786 5964 ida.sorbu@ait.gu.se
Tallvid, Martin Universitetslektor, adjungerad martin.tallvid@ait.gu.se
Tona, Olgerta Universitetslektor 031-786 3225 olgerta.tona@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Verdooren, Arjan Universitetsadjunkt arjan.verdooren@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Zhang, Yixin Universitetslektor 031-786 3499 yixin.zhang@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se

Visar 51 - 94 av 94

Visar 1251 - 1260 av 1468

2006

Transformational Stereotypes: A Support for Transforming UML models
Miroslaw Staron, Ludwik Kuzniarz
The 4th Nordic Workshop on UML based Software Development , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Empirical assessment of using stereotypes to improve comprehension of UML models: A set of experiments
Miroslaw Staron, Ludwik Kuzniarz, Claes Wohlin
Journal of Systems and Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sizing Stereotypes and Profiles in UML
Miroslaw Staron
Model Size Metrics Workshop at MODELS, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Using Experiments in Software Engineering as an Auxiliary Tool for Teaching ? A Perspective of Students? Learning Process
Miroslaw Staron
6th Conference on Software Engineering Research and Practice in Sweden, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Adopting MDD in Industry - A Case Study at Two Companies
Miroslaw Staron
ACM/IEEE 9th International Conference on Model Driven Engineering Languages and Systems, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

An Industrial Case Study on the Choice between Language Customization Mechanisms
Miroslaw Staron
7th International Conference, PROFES 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

What are you searching for? A content analysis of intranet search engine logs
Dick Stenmark
Proceedings of IRIS29, Helsingør, Denmark, August 12-15, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Electronic Markets Connecting Citizens to Pension Reform
Agneta Ranerup
Electronic Markets, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2005

Game Ethics - Homo Ludens as a Computer Game Designer and Consumer
Gordana Dodig-Crnkovic, Thomas Larsson
International Journal of Information Ethics Special Issue on The Ethics of EGames, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2005
Artikel i vetenskaplig tidskrift

System Modeling and Information Semantics
Gordana Dodig-Crnkovic
Proceedings of the Fifth Conference for the Promotion of Research in IT at New Universities and University Colleges in Sweden, Ed: Bubenko jr, J., Eriksson O., Fernlund H. & Lind M., Studentlitteratur, Lund, 2005, Paper i proceeding 2005
Paper i proceeding

Visar 1251 - 1260 av 1468

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?