Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

Implementation of Automation as Distributed Cognition in Knowledge Work Organizations: Six Recommendations for Managers
Aleksandre Asatiani, E Penttinen, T Rinta-Kahila, A Salovaara
International Conference on Information Systems, Association for Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emerging Perspectives of API Strategy
Juho Lindman, Jennifer Horkoff, Imed Hammouda, Eric Knauss
IEEE Software, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Training and assessing future mariners in simulated environments: The need to train the trainer
Charlott Sellberg
9th Workshop on Training and Assessment, Drammen, Norway, 9-10 October, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Teaching as Professional Practice. At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg.
Kemmis Stephen, Rachel Jekhelln, Charlotte Arkenback-Sundström, Gun-Britt Wärvik
At the symposium: Pedagogy, Education and Praxis: An eleven-year progress report from an international research network. At the ECER conference, September 2019 in Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Using Social Media
Beata Jungselius
Göteborg, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Chapter 8: Guides and an overflow of choices
Lars Norén, Agneta Ranerup
Overwhelmed by overflows? How people and organizations create and manage excess (Eds. Barbara Czarniawska and Orvar Löfgren), Manchester University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

DIGITAL STRATEGY FORMATION: FOSTERING NEW INSTITUTIONAL WORK PRACTICES
Taline Jadaan
Proceedings of the 27th European Conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Virtual Clinic: Two-sided Affordances in Consultation Practice
Anna Sigridur Islind, Ulrika Lundh Snis, Tomas Lindroth, Johan Lundin, Katerina Cerna et al.
Computer Supported Cooperative Work: CSCW: An International Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 93

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Elliot, Lena Administrativ chef, inst 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand jwan.khisro@ait.gu.se
Kiesewetter, Svea Doktorand 031-786 6061 svea.kiesewetter@ait.gu.se
Lindquist, Mikael Doktorand 031-786 3745 mikael.lindquist@ait.gu.se
Ruiz, Nadia Doktorand 031-786 3627 nadia.ruiz@ait.gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Mylonopoulou, Vasiliki Postdoktor 031-786 3731 vasiliki.mylonopoulou@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor 031-786 3611 maryam.roshan@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Canbäck Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor, Avd-/​sektionschef, inst alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Lindström, Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 93

Visar 91 - 100 av 1351

2018

Digital safe-havens: Boundary work in stigmatized communities online
Ylva Hård af Segerstad, Daphna Yeshua-Katz
7th European Communication Conference (ECREA), Lugano, Switzerland, 31 October - 3 November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Where Does Ethical Responsibility End? On Researcher Obligations After a Project Has Ended
Ylva Hård af Segerstad
The 19th Annual Conference of the Association of Internet Researchers. Montréal, Canada, October 10-13, 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Addressing the elephant in the room: Social media and the needs of adolescents and young adults with cancer to talk about death
Ylva Hård af Segerstad, Stefan Nilsson, Peter Sand
The Fourth International Death Online Research Symposium, 15-17 August, 2018, Hull University, Hull, UK. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Open-source governance mechanisms in public blockchain: the case of the Ethereum community’s Decentralized Autonomous Organization hack
Juho Lindman, Dorna Garagol, Oscar Nilsson
Pre-ICIS SIGBPS 2018 Workshop on Blockchain and Smart Contract, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Toward Blockchain Design for Public Sector Municipal Lending
Juho Lindman, Dina Koutsikouri, Carl-Marcus Trenck, Jonas Johnsson
Pre-ICIS SIGBPS 2018 Workshop on Blockchain and Smart Contract, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Decision-support system for cancer rehabilitation: designing for incorporating of quantified data into an existing practice.
Katerina Cerna, Anna Sigridur Islind, Gunnar Steineck, Johan Lundin
Proceedings of the 10th Nordic Conference on Human-Computer Interaction, ACM, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Cognition as Embodied Morphological Computation
Gordana Dodig-Crnkovic
PT-AI: 3rd Conference on "Philosophy and Theory of Artificial Intelligence Philosophy and Theory of Artificial Intelligence 2017, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Modelling the Roles of Designers and Teaching Staff when Doing Participatory Design with Children in Special Education
Wolmet Barendregt, Peter Börjesson, Eva Eriksson, Olof Torgersson, Tilde Bekker et al.
Proceedings of the 15th Participatory Design Conference: Full Papers - Volume 1, PDC '18, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Mirror, mirror in the net: A sentiment analysis of the trailing spouses’ online blogs
Alexei Koveshnikov, Heidi Wechtler, Juho Lindman
Academy of Management. Annual Meeting Proceedings, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Mobile Applications as Carriers of Institutional Pressures: A Case of the Finnish Taxi Industry
Karin Väyrynen, Arto Lanamäki, Juho Lindman
Nordic Contributions in IS Research Ed. Sune Dueholm MüllerJeppe & Agger Nielsen, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 91 - 100 av 1351

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D10%26selectedTab%3D3%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%253Fprint%253Dtrue%2526publicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526amp%253BselectedTab%253D2%2526amp%253BfeedbackForm%253Dtrue%2526amp%253BreturnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fait.gu.se%25252Fom-institutionen%25252F%2526amp%253BrecipientName%253DPeter%252BLarsson%2526amp%253BencodedEmail%253DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U%26print%3Dtrue%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=10&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-10-17