Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för tillämpad informationsteknologi

vid IT-fakulteten

Institutionen för tillämpad informationsteknologi
412 96 Göteborg
Leveransadress: Forskningsgången 6
Besöksadress: Forskningsgången 6, 417 56 Göteborg

Webbplats: www.ait.gu.se

Prefekt: Jonas Landgren

Om enheten

Vid institutionen för tillämpad IT bedrivs utbildning och forskning inom informatik, lärande, kommunikation och kognitionsvetenskap i nära samverkan med industri och offentlig sektor.

Här utvecklas individens kunskap och förmåga att analysera, förstå och hantera olika aspekter av samhällets digitalisering, IT, samspelet mellan människor, och samspelet mellan människan och tekniken.

Vårt utbildningsutbud omfattar fem program samt ett antal fristående kurser. Institutionen finns på Campus Lindholmen och är organiserad under IT-fakulteten vid Göteborgs universitet.

Övriga enheter

Senaste publikationer

From Taximeter to App – Digital Platforms and the Transformation of Transportation
Ioanna Constantiou, Mikael Gustavsson, Jan Ljungberg
14th Organization Studies Workshop - Technology and Organization, Mykonos, 23-25 May, 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Digital Sharing Platforms and Institutional Challenges
Jan Ljungberg, Mikael Gustavsson
15th Workshop on New Institutionalism in Organization Theory, Uppsala, 15-16 March, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Enacting Digital Ambidexterity: The Case of the Swedish Public Sector
Johan Magnusson, Michael Kizito, Andreas Nilsson
Proceedings of the 25th Americas conference on Information Systems, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Same Same But Different: Changes in Social Media Practices Over Time
Beata Jungselius, Alexandra Weilenmann
SMSociety '19 Proceedings of the 10th International Conference on Social Media and Society, New York, NY, USA, ACM, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Enrolling citizens as informed consumers in quasi-markets
Agneta Ranerup, Helle Zinner Henriksen
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Big Data and Creativity
Palle Dahlstedt
European Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Internet Filtering: A Solution to Harmful and Illegal Content?
Marie Eneman
Proceedings of 2019 IEEE SmartWorld, Ubiquitous Intelligence & Computing, Advanced & Trusted Computing, Scalable Computing & Communications, Cloud & Big Data Computing, Internet of People and Smart City Innovation, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Authenticity, role-play and simulation: In-scenario corrections in maritime training
Charlott Sellberg, Hans Rystedt
The 18th Biennial EARLI Conference SIG 14, Aachen, Germany, 12-16 August, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Prototype driven learning and inquiry. A case study of architectural design and conceptualization
Jonas Ivarsson, Todd Nicewonger
Designs for Experimentation and Inquiry. Approaching Learning and Knowing in Digital Transformation. Edited By Åsa Mäkitalo, Todd E. Nicewonger& Mark Elam., Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Retaining users after privacy invasions: The roles of institutional privacy assurances and threat-coping appraisal in mitigating privacy concerns
Le Wang, Zao Sun, Xiaoyong Dai, Yixin Zhang, Hai-hua Hu
Information Technology and People, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 87

Namn Titel Telefon E-post
Elliot, Lena Administrativ chef 031-786 6445 lena.elliot@ait.gu.se
Arkenback-Sundström, Charlotte Doktorand charlotte.arkenback-sundstrom@ait.gu.se
Ekman, Karin Doktorand 031-772 2432 karin.ekman@ait.gu.se
Enquist, Håkan Doktorand hakan.enquist@gu.se
Ericsson, Elin Doktorand elin.ericsson@ait.gu.se
Grigic Magnusson, Anita Doktorand anita.magnusson@ait.gu.se
Gustavsson, Mikael Doktorand mikael.gustavsson@ait.gu.se
Ivarsson, Frida Doktorand frida.ivarsson@ait.gu.se
Khisro, Jwan Doktorand khisro@chalmers.se
Kiesewetter, Svea Doktorand svea.kiesewetter@gu.se
Utterberg, Marie Doktorand marie.utterberg@gu.se
Jungselius, Beata Doktorand/​projektassistent beata.jungselius@ait.gu.se
Rami, Pariya Ekonom 031-786 6914 pariya.rami@ait.gu.se
Örtenholm Shibru, Marie Ekonom 031-786 6813 marie.ortenholm.shibru@ait.gu.se
Aggerstam, Jenelyn Ekonomiadministratör 031-786 2914 jenelyn.aggerstam@ait.gu.se
Borglund, Erik Forskare erik.borglund@gu.se
Ingram Bogusz, Claire Gästforskare claire.ingram.bogusz@ait.gu.se
Larsson, Peter Kommunikatör 031-786 5548 peter.larsson@ait.gu.se
von Feilitzen, Mattias Pedagogisk utvecklare 031-786 2744 mattias.von.feilitzen@ait.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 6628 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Fägerwall Ödman, Emil Personalhandläggare 031-786 2904 emil.fagerwall.odman@ait.gu.se
Gander, Anna Jia Postdoktor anna.jia.gander@ait.gu.se
Roshan Kokabha, Maryam Postdoktor maryam.roshan.kokabha@ait.gu.se
Allwood, Jens Professor 031-786 1876
Constantiou, Ioanna Professor 031-786 2909 ioanna.constantiou@ait.gu.se
Lindgren, Rikard Professor rikard.lindgren@ait.gu.se
Ljungberg, Jan Professor, Docent 031-786 6152 jan.ljungberg@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Viceprefekt 031-786 2703 johan.lundin@ait.gu.se
Lundin, Johan Professor, Avd-/​sektionschef, inst johan.lundin@ait.gu.se
Ranerup, Agneta Professor, Docent 031-786 6154 agneta.ranerup@ait.gu.se
Weilenmann, Alexandra Professor alexandra.weilenmann@ait.gu.se
Ahlsén, Elisabeth Professor emerita, Docent 031-786 1923 elisabeth.ahlsen@ait.gu.se
Henfridsson, Ola Professor, gäst ola.henfridsson@ait.gu.se
Polutnik, Lidija Professor, gäst lidija.polutnik@ait.gu.se
Svensson, Lars Professor, gäst lars.svensson@ait.gu.se
Meiling, Pär Samordnare 031-786 2746 par.meiling@ait.gu.se
Lindström, Berner Seniorforskare 031-786 2421 berner.lindstrom@ait.gu.se
Johansson, Lisa Studieadministratör 031-786 2916 lisa.johansson@ait.gu.se
Östling, Gustav Studieadministratör 031-786 2762 gustav.ostling@ait.gu.se
Karlén, Jonas Studievägledare 031-786 5964 jonas.karlen@ait.gu.se
Agahi, Faramarz Universitetsadjunkt 031-786 2822 faramarz.agahi@ait.gu.se
Carlson, Alan B Universitetsadjunkt 031-786 2786 alan.b.carlson@ait.gu.se
Chatzopoulos, Andreas Universitetsadjunkt andreas.chatzopoulos@ait.gu.se
Fröberg, Rikard Universitetsadjunkt rikard.froberg@ait.gu.se
Hadzic Zukic, Aida Universitetsadjunkt 031-786 5671 aida.hadzic@ait.gu.se
Lindblad, Gustaf Universitetsadjunkt gustaf.lindblad@ait.gu.se
Maslic, Vedran Universitetsadjunkt vedran.maslic@ait.gu.se
Rapado, Irene Universitetsadjunkt irene.rapado@ait.gu.se
Sandklef, Henrik Universitetsadjunkt henrik.sandklef@ait.gu.se
Shaw, Elissa Universitetsadjunkt elissa.shaw@ait.gu.se

Visar 1 - 50 av 87

Visar 51 - 60 av 1332

2018

Learning and Adaptation: Neuronal Mechanisms Behind Behaviour Change
Robert Lowe, Yulia Sandamirskaya
Connection science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental monitoring and the use of sensor-generated data in Environmental Education
Karin Ekman
Proceedings of the 6th International Conference on Designs for Learning, 23-25 May, 2018, Bergen Norway, University of Bergen, Norway, Centre for the Science of Learning & Technology (SLATE) , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Governing mobile surveillance practices - the importance of accountability
Marie Eneman, Jan Ljungberg, Bertil Rolandsson, Dick Stenmark
Conference Proceeding of Surveillance Studies Network Conference 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Language Abilities After Childhood Acquired Brain Injury: Data From 30 Participants with Moderate to Severe ABI.
Åsa Fyrberg
International Conference on Paediatric Acquired Brain Injury, IPBIS, Belfast, Irland, september 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Modeling Support for Strategic API Planning and Analysis
Jennifer Horkoff, Juho Lindman, Imed Hammouda, Eric Knauss, Jamel Debbiche et al.
Lecture Notes in Business Information Processing, Springer Nature Switzerland AG 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Governing Technology Debt: Beyond Technical Debt
Johan Magnusson, Carlos Juiz, Beatriz Gómez, Belén Bermejo
ICSE 2018 Conference Proceedings, ACM, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Introduction to Databases
Rikard Fröberg, Henrik Sandklef
Egenutgivning, publicerad med fri licens på vår kurslitteratur-wiki, Lärobok 2018
Lärobok

Phenomenological Ontology Guided Conceptual Modeling for Enterprise Information Systems
Tomas Jonsson, Håkan Enquist
Lecture Notes in Computer Science (including subseries Lecture Notes in Artificial Intelligence and Lecture Notes in Bioinformatics), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Endowing a Robotic Tutor with Empathic Qualities: Design and Pilot Evaluation
Mohammad Obaid, Ruth Aylett, Wolmet Barendregt, Christina Basedow, Lee J. Corrigan et al.
International Journal of Humanoid Robotics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding Grassroots Sports Gamification in the Wild
Kristina Knaving, P. W. Wozniak, J. Niess, R. Poguntke, M. Fjeld et al.
NordiCHI '18 Proceedings of the 10th Nordic Conference on Human-Computer Interaction , New York, ACM , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 51 - 60 av 1332

Sidansvarig: Peter Larsson|Sidan uppdaterades: 2018-01-31
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://ait.gu.se/om-institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26amp%3BselectedTab%3D2%26amp%3BfeedbackForm%3Dtrue%26amp%3BreturnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fait.gu.se%252Fom-institutionen%252F%26amp%3BrecipientName%3DPeter%2BLarsson%26amp%3BencodedEmail%3DcGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U&publicationPageNumber=6&selectedTab=3&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fait.gu.se%2Fom-institutionen%2F&recipientName=Peter+Larsson&encodedEmail=cGV0ZXIubGFyc3NvbkBhaXQuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-08-24